„Na jaře zalesníme zbylou plochu cca 5,62 ha, osadíme ji asi 50 tisíci kusy sazenic,“ popsala mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová. Postupně tu budou růst zejména dub zim-ní a letní, lípa, javor, ale i třešeň, habr nebo jilm. „Z jehličnanů borovice a douglaska,“ vyjmenovala Fišerová.

close Pražská zeleň v číslech info Zdroj: Deník zoom_in

Blíže k uskutečnění se dostává budoucí les Arborka v Satalicích. Tady by se mohly začít chystat cesty v létě, sázet se bude na podzim. „Celkové náklady předpokládáme ve výši asi 15 milionů korun. Druhové složení lesa je dub, lípa, javor klen, modřín či douglaska,“ připomněl vedoucí oddělení péče o zeleň magistrátu Dan Frantík.

Sázet budou lesníci také v Dubči, kde začnou růst stromy asi na 2 hektarech. „Výsadba bude mít hlavně funkci větrolamu,“ vysvětlila Fišerová. Další úpravy také čeká krajinný park Dívčí Hrady. „Vloni se tu založily trávníky a vysadily alejové dřeviny. Letos se bude pokračovat cestami. Vzniknout by tu mohlo diskgolfové hřiště,“ uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).

Na řadě jsou Petřín a Stromovka

Jednou z největších akcí letoška jsou práce na opravě parku u Petřínské rozhledny. Město tu investuje přes 20 milionů korun. Místo asfaltových ploch se položí dlažba, obnovou projdou i kaple křížové cesty. „Práce probíhají v zadní části plochy pod rozhlednou,“ popsal Dan Frantík. Změny se chystají i ve Stromovce. Jednat se ale bude o výměnu a doplnění osvětlení na hraně obvodu bývalého rybníka a úpravu mlatové cesty. „Předpokládané náklady jsou 14,5 milionu,“ doplnil Frantík.

Soutok prozatím v nedohlednu

Dlouhodobější vizí je vybudování příměstského parku Soutok, a to na soutoku Vltavy a Berounky. Projekt je ale problematický kvůli vlastnictví pozemků. „Část majitelé nechtějí prodat,“ přiblížila potíže Plamínková. Další, s čím se město musí potýkat, je místní tržnice, jejíž část je na území nastálo. Plánovaný park má mít rozlohu přes 1300 hektarů, celá oblast je rozdělena mezi pět městských částí a obec Černošice.