Hlavní město rozdělí v rámci programu partnerství 15,5 milionu korun na akce v oblasti kultury a volného času. Peníze radní přidělili například na sochařské výstavy, dětské dny, divadelní představení nebo na výstavu o Karlově mostu. Na tiskové konferenci to včera řekl radní pro oblast kultury Ondřej Pecha (ODS).

Radní se zabývali projekty, které se uskuteční do konce září. „Peníze na další akce chceme rozdělit později, záležet bude na vývoji rozpočtu hlavního města a také na příjmech z daní,“ sdělil Pecha.

Kam peníze poputují

Radní se rozhodli dát například jeden a půl milionu na projekt občanského sdružení Czech dance benefit society, které podporuje taneční představení, milion korun na výstavu o Karlově mostu, 900 tisíc na výstavu Neznámý Modigliani nebo 400 tisíc na studentský majáles.

Rada se oproti doporučení kulturního výboru také rozhodla dát peníze na akci Vltava – Sen letní noci, na které koncem července vystoupí balkánský skladatel a producent Goran Bregovič. Podle Pechy je partnerem akce zahraniční výbor zastupitelstva hlavního města, o čemž jeho kolegové z kulturního výboru nevěděli. Peníze dostanou také organizátoři na přípravu Festivalu spisovatelů, a to 600 tisíc korun, polovinu pak na festival Mene Tekel. „Tradiční akce chceme v budoucnu zařadit přímo do rozpočtu, aby se k žadatelům dostaly peníze dříve,“ dodal Pecha.

Koho Prah nepodpoří

Praha naopak nepodpoří setkání lidí s nadprůměrnou inteligencí Mensa, Festival cukrovinek nebo oslavu výročí narození Ludwiga van Beethovena.

Celkem organizátoři desítek akcí požadovali více než 105 milionů korun.

(čtk, luk)