Projekt zvaný Little Moon City Prague poskytne podmínky a zázemí pro vědecké, unverzitní i komerční výzkumy a umožní testování posádky, přístrojů a materiálů v podmínkách, které připomínají vesmír.

Tvoří ho hlubinná stanice, která je určena pro dlouhodobé pobyty potápečů pod hladinou, na souši a i ve vesmírném raketoplánu. Stanice prověří vliv izolace a extrémního prostředí na lidskou psychiku a ověří funkčnost technologií v extrémním tlaku.

TK při příležitosti oficiálního otevření tréninkového a výzkumného centra pro simulované vesmírné mise Little Moon City Prague. | Video: Deník/Radek Cihla

Modul má podle ČTK necelých deset metrů krychlových a plochu osm metrů čtverečních. Je určený až pro čtyřčlennou posádku a je vybaven nejnovějšími dostupnými technologiemi pro kontrolu prostředí, komunikaci a sběr dat. Kromě simulace vesmírných misí může modul sloužit také k nácviku složitých záchranářských situací. 

Akce se zúčastnil také italský kosmonaut Nespoli, který absolvoval již tři lety do vesmíru. Celkově v něm strávil přes 313 dní a ve vesmírném výzkumu pracoval od roku 1989. Do vesmíru se poprvé dostal v roce 2007.

Na projektu se podílí Fakulta strojní a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT Praha a Katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.