I když se nemocnost zatím může zdát relativně nízká, koronavirus byl už za stále ještě letního počasí viditelně na vzestupu. Pražští hygienici poznamenávají, že to platí nejen na území metropole; obdobná situace je v celé republice, ale i v dalších evropských zemích „V průběhu posledních 14 dnů se počet případů zdvojnásobil,“ upozornil Boublík. „Varovným signálem je, že lehce stoupá počet hospitalizovaných pacientů,“ doplnil. 

Nezpochybňuje, že denně jsou v hlavním městě evidovány „pouze“ desítky případů nově potvrzených onemocnění. Hygienici však mají jasno: oproti tomu, co říkají čísla ze statistik, je skutečnost bezpochyby vážnější. „Vzhledem k tomu, že mnoho nemocných neabsolvuje test v prostředí registrovaného poskytovatele zdravotních služeb, je reálné, že ve skutečnosti je případů více,“ vysvětlil.

Podle přehledů zveřejňovaných ministerstvem zdravotnictví bylo v Praze během uplynulého týdne registrováno celkem 312 osob s nově prokázaným onemocněním (včetně reinfekcí). Nejvíce, 76, v pondělí 11. září; naopak nejméně v neděli: sedm. Dá se přitom očekávat, že případů onemocnění bude přibývat, jelikož přichází podzimní a zimní sezona. „Ta je charakterizována zvýšeným výskytem všech respiračních onemocnění,“ poznamenal Boublík. A stěží očekávat, že by se covid stal výjimkou.

Už nyní některé pražské nemocnice podle informací hygieniků zvažují omezení návštěv; na vybraná oddělení či pracoviště přitom nelze vstoupit bez respirátoru. Používat zakrytí dýchacích cest však pražští hygienici doporučují také lidem přicházejícím do ambulancí: „Určitě by pacienti, kteří navštěvují zdravotnická zařízení, měli respirátor používat.“

V běžných životních situacích by za nynějších podmínek měli podle doporučení pražské hygienické stanice uvažovat o nasazení respirátoru především starší lidé a osoby s chronickým onemocněním, pokud se objeví tam, kde se hromadí větší počet lidí. Nic se také nemění na doporučení, že pokud mám příznaky respiračního onemocnění, zůstávám doma a nechodím do práce. „V případě, že toto nemůžu dodržet, snažím se od ostatních izolovat: použiji respirátor,“ uvedl Boublík.

K sérii aktuálních (ale vlastně staronových) doporučení hygieniků připojuje ještě radu, která také nepřekvapí: „Samozřejmě je na zvážení rozhodnutí snížit riziko nákazy covidem-19 očkováním. V takovém případě je vhodné kontaktovat registrujícího praktického lékaře nebo očkovací centrum.“