„Jsme velmi limitováni naprostou nejistotou a proměnlivými parametry očkovací kampaně počínaje stále se měnícími objemy a termíny dodávek vakcín, které se dostávají do Česka. Ovlivňují nás i změny v distribuci vakcín mezi jednotlivé kraje. A také změny v tom, kdo a o čem vlastně rozhoduje,“ uvedla Johnová, která si také postěžovala na nedostatek informací od vlády a ministerstev. Praha prý nemá v tuto chvíli ani základní povědomí o největším očkovacím centru, které má v hlavním městě vzniknout v hale O2 universum. „Nevíme, jakou bude mít kapacitu, kdy bude otevřeno, jakou bude mít spádovost a tak dále,“ upozornila radní.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) pak vyzval obyvatele hlavního města, aby neotáleli s registrací do centrálního systému, jakmile to bude možné. „Apeluji na Pražany, aby se bezodkladně zaregistrovali, jakmile se uvolní slot pro jejich věkovou skupinu. Očkování je dobrovolné a aby ho mohlo město efektivně plánovat, potřebuje vědět, jaký je zájem v jednotlivých částech,“ zdůraznil primátor.

V Praze 7 proběhne přeočkování seniorů nad 80 let druhou dávkou vakcíny.
Praha během „bezvládí“? Čižinský řeší „hejty“ kvůli vakcíně, ODS testy ze slin

Základním principem metropolitní očkovací strategie je podle Johnové závazek, že „očkovací kapacity nikdy nesmí být úzkým hrdlem“ a Praha naopak musí být schopná pružně reagovat na snížení i zvýšení dodávek. „Nikdy by nemělo dojít například k tomu, že budeme mít očkovací látky, ale nebudeme mít kde je proočkovat. Proto se snažíme zapojit do očkování rozmanité množství aktérů,“ dodala Johnová.

Praha podle ní počítá jak se státními distribučními očkovacími centry v podobě fakultních nemocnic, tak s vlastními očkovacími středisky, na jejichž vzniku a provozu se podílejí místní radnice. Metropole je tento týden připravená otevřít centrum v Městské poliklinice ve Spálené a v městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Předpokladem je však obdržení 5200 dávek vakcíny od firmy Moderna. Ty už měla Praha podle dřívějších příslibů mít několik týdnů. Podle aktuálních informací je dostane 22. února. Velkokapacitní centrum připravuje magistrát v Kongresovém centru Praha (KCP), kde bude možné očkovat podle zájmu a zásob od dvou set do tisícovky lidí denně.

Do jednotlivých center a městských částí chce hlavní město rozdělovat zásoby právě podle počtů předem objednaných zájemců. Třetí „linií“ distribuce vakcín jsou praktičtí lékaři, ke kterým už směřuje čerstvě dodaných dva a půl tisíce dávek od společnosti AstraZeneca. Prioritu v tomto případě mají mít imobilní „klienti“, které navštíví praktici v domácnosti.

Zásadami pražské strategie jsou také spravedlnost, transparentnost i účinnost rozdělování vakcín a rovněž cíl, aby se k očkování dostali i lidé, kteří sami nemají k registraci kapacity, případně povědomí o ní. Aktivní podpora osamělých seniorů nebo třeba lidí bez domova je podle Johnové pro hlavní město důležitý úkol.

Vizuál pražské kampaně k očkování.
VIDEO: Začít žít jako dříve. Město rozjelo vlastní infokampaň k očkování

Na území Prahy je dosud registrovaných 28 očkovacích míst, a to jak státních, městských, neziskových a soukromých poskytovatelů zdravotních služeb. Hlavní město má zjištěné jejich očkovací kapacity a na základě plánu dodávek vakcín má přehled, jaká je v jednotlivých týdnech předpokládaná očkovací kapacita. V souladu se strategií bude město podporovat vznik dalších očkovacích center a pokusí se i zajistit vlastní dodávky vakcín.

„V městské strategii dost spoléháme na rozmanitost. Jde nám o dostupnost očkovacích míst. Roli magistrátu vidím v koordinaci,“ shrnul primátor podstatu dokumentu, o němž se vládnoucí koalice radila i s opozicí. Ve čtvrtek materiál projedná zastupitelstvo hlavního města.