Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je demonstrace proti vládním opatřením z uplynulého víkendu podnětem k zamyšlení, že „nesouhlas lze projevit i jinou formou“.

Množství lidí na Staroměstském náměstí překročilo několikanásobně povolený limit, většina účastníků navíc neměla zakrytá ústa a nedodržovala rozestupy.

„Je navíc třeba upozornit, že od té doby se pravidla pro konání shromáždění zpřísnila. Maximální počet všech účastníků je momentálně sto,“ připomněl Hřib.

Demonstrace fanoušků v Praze na Staroměstském náměstí se 18. října 2020 po ukončení zvrhla v bitky s policií.
Slova o ochraně svobody či policejní provokaci. Co se dělo, než vypukla vřava?

Na magistrátním webu je v seznamu ohlášených shromáždění řada akcí, které byly svolány před začátkem „druhé vlny“ epidemie a jejich zrušení je jen formalitou. Jde především o akce k 28. říjnu a 17. listopadu. Konat by se mohla do poloviny listopadu méně početná setkání křesťanů u sochy sv. Václava.

Například na středeční státní svátek si však lidé domlouvají účast na náměstí Republiky, kde je na poledne naplánován „manifest za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci“.

Hřib k Prymulově kauze: Všem bude měřeno stejným metrem

Primátor po zasedání Krizového štábu hlavního města také vyzval organizátory trhů, které jsou stále povolené, k dodržování platných pravidel. V opačném případě hrozí pořadatelům pokuta.

Během prosluněného sobotního dne se na internetu objevily záběry davů nakupujících čerstvé potraviny a další lokální suroviny na Náplavce. Zkušenosti z jara však říkají, že fotografie mohou i klamat. Farmářské tržiště Náplavka na oficiální facebookové stránce zveřejnilo oznámení, že s upozorňováním na dodržování roušek a rozestupů pomohou studenti v reflexních vestách. Pořadatelé nabádají také k používání dezinfekce, na zákaz shlukování upozorňovali už v pátek. Policie ani pražští strážníci každopádně žádnou stížnost (zatím) neřešli. Pohoršena byla jen část internetových uživatelů.

Finanční postih hrozí i restauraci, v níž se konala schůzka, která může stát křeslo ministra zdravotnictví Romana Prymulu (ANO). Podle Hřiba bude v případu zahájeno standardní správní řízení a „všem bude měřeno stejným metrem“.

Vedoucí představitelé hlavního města sdělili, že má Praha dostatek ochranných prostředků pro „klíčové“ profese. Například městská policie má ve skladech 47 tisíc respirátorů, což podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (Spojené síly/STAN) vydrží do konce roku.

Mimo službu je aktuálně kvůli nákaze koronavirem 40 strážníků s pozitivním testem a 120 kvůli karanténě. Ve zvýšené pohotovosti jsou také sbory dobrovolných hasičů. „Z celkových 36 jednotek jsou v každý okamžik čtyři schopné vyjet do dvou minut k mimořádné události,“ dodal Hlubuček.

V rámci kampaně metropole a Červeného kříže se rovněž přihlásilo už přes tisíc „pečovatelů v záloze“.

Na počest skandálu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) vzniklo před restaurací na Vyšehradě pietní místo.
Smuteční fotografie, svíčky i pivo. Na Vyšehradě je kvůli Prymulovi pietní místo