Už jen měsíce zbývají, než hlavní město přistoupí k vyvlastňování pozemků. Vyplývá to z dokumentů pro magistrát, které má k dispozici redakce Pražského deníku. „Zahájení vyvlastňovacího procesu se předpokládá na únor roku 2017," stojí v dokumentu pražského dopravního podniku.

Vyvlastňování je krajní řešení 

Půjde o pozemky, přes které je naplánovaná linka metra D. Bez nich nemůže město požádat o potřebné stavební povolení a zahájit výstavbu. Pokud město nestihne dokončit metro D do roku 2022, musí vrátit pětimiliardovou dotaci od Evropské unie.

Vyvlastnění by však podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) bylo krajním řešením. „Je ochota prodávat, ochota kupovat, ale nemůžeme najít kompromis na ceně," řekl k jednání s majiteli pozemků Dolínek Pražskému deníku. Proto má magistrát v záloze i právě vyvlastnění majetku.

Politik prý ještě věří v dohodu 

„Pořád se domnívám, že v následujících měsících se dohodneme. Mým osobním horizontem, do kterého je ještě možné jednat, je konec jara příštího roku," uvedl Dolínek. Podle něj se snad městu podaří vyjednat pozemky v oblasti Thomayerovy nemocnice, problematičtější jsou pak jednání ohledně pozemků v Písnici.

„Některé vlastníky trošku znám a nedivím se, že může mít město problém s výkupem pozemků. S některými lidmi se dohodnout nedá. Díky restitucím jim patří třeba deset metrů čtverečních a oni si myslí, že jsou milionáři," prozradil Pražskému deníku Jiří Koubek, předseda pražské TOP 09 a starosta Prahy-Libuš, pod kterou patří i lokalita Písnice.

Stavba metra bude mít dvě etapy

Sám podporuje přikročení k vyvlastňování pozemků. „Přestože je to hodně krajní prostředek, metro je natolik veřejně prospěšná stavba, že je to přípustné," uvedl Koubek.

Vybudování metra D by podle dokumentu dopravního podniku mělo vyjít i s výkupem pozemků na 51,4 miliardy korun. Stavba je rozdělená do dvou etap. Trasa ze stanice Depo Písnice na Pankrác by měla být hotova do roku 2022. Zda se to podaří, není jisté vzhledem k problémům s výkupy pozemků.

Čtěte také: Názory k podobě nových stanic metra D