Pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN) a náměstek primátora Petr Hlubuček (TOP 09) se s návrhem obrátili na ministryni sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), ta jejich žádost minulý týden nejprve odmítla s tím, že strážníci čelí při práci menšímu riziku. Nyní však svůj názor přehodnocuje. „Ministerstvo souhlasí, že si městští strážníci zaslouží vyšší platy a v současnosti se hledá způsob, jakým by měli být ohodnoceni. Ministryně Maláčová by se měla sejít s radní Marvanovou koncem tohoto týdne,“ řekla Pražskému deníku mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová.

Rozdíly ve výši rizikových příplatků strážníků a policistů v Praze byly odstraněny již v roce 2015. Díky přesunu strážníků do čtvrté rizikové skupiny mohly být jejich rizikové příplatky navýšeny ze čtyř tisíc na šest tisíc korun, které v té době pobírali i pražští policisté. Příplatky byly ve stejné výši až do konce minulého roku.

Od 1. ledna se ovšem rizikový příplatek státního policisty zvýšil na devět tisíc korun a městského jen na 7500 korun. „Chceme, aby byl rizikový příplatek stejný. Rozhodně neplatí, že se městská policie stará především o dodržování pravidel při parkování, jak se mnozí mylně domnívají,“ řekla Pražskému deníku Marvanová. Její slova potvrdil i ředitel Městské policie hlavního města Prahy Eduard Šuster. „Míra rizika, kterou dnes a denně podstupují v přímém výkonu služby policisté i strážníci, je u obou složek naprosto srovnatelná,“ říká Šuster. Podle něj je jen v Praze každý rok v průměru napadeno 80 strážníků, dalších 50 se zraní při výkonu služby.

Vedení městské policie láká muže a ženy do svých řad kromě zajímavých finančních nabídek i mnohými výhodami. Přesto je strážníků nedostatek. Státní policie totiž za podobnou službu nabízí podmínky výhodnější. Městský policista například není ve služebním poměru a po jeho skončení nemá nárok na žádné výsluhy. Konkrétně nástupní hrubý plat městského policisty v Praze činí po absolvování nástupního kurzu 39 tisíc hrubého včetně všech benefitů a příplatků.