Aktuální zpráva Hygienické stanice hlavního města Prahy z 11. března ukazuje, že celková nemocnost v populaci ve skupině akutních respiračních infekcí včetně chřipky v Praze v porovnání s předchozím týdnem klesla o necelých 8 % na hodnotu 1062 onemocnění na 100 000 obyvatel. O 56 % se snížila nemocnost ve skupině onemocnění s klinickým obrazem chřipky na 12 onemocnění na 100 000 obyvatel.

Klesá také počet nemocných dětí s chřipkou. „Je určitě na ústupu. Z odběrů vychází spíše negativně. Jsou ale jiné virózy,“ upřesnil pro Deník pražský pediatr Libor Válek ordinující v Malešicích.

Žádoucí je očkování těhotných žen

Specifikem letošní sezóny je u dětí pátá nemoc a černý kašel. „Pátá nemoc přichází v určitých cyklech. Letos je rok, kdy je jí hodně,“ dodává Válek. Právě s ní má zkušenost Markéta z Prahy. „Syn ji měl před pár měsíci. Měl pupínky, ale jinak mu nijak zvlášť špatně nebylo. Já jsem v tu dobu ale také chytla virózu s teplotou, tak to bylo těžší,“ popsala Deníku.

Černého kašle je podle lékařů také dost, ale jelikož jsou děti očkované, tak to prý není tak hrozné. Žádoucí ale je, aby se u černého kašle očkovali dospělí a těhotné ženy, protože nejohroženější jsou malá miminka. Riziková je podle Válka doba mezi nulou a dvěma měsíci.

Vzhledem k aktuálnímu častému výskytu černého kašle v populaci, můžou dospělí onemocnění na malé děti přenést. To potom vede k těžkým případům, které můžou být i smrtelné. Pokud očkování podstoupí těhotná žena, přenese protilátky na dítě dřív, než bude samo očkované. I černý kašel přichází v pravidelných cyklech a v letošní sezoně se vyskytuje víc, než v předešlých letech.

Chřipka přichází pravidelně

Každoroční sezónní chřipka je podle lékařů nyní na ústupu, a to ve všech věkových skupinách. „V rámci aktivního hlášení závažných případů respiračních infekcí bylo v aktuální chřipkové sezoně do 8. března letošního roku hlášeno celkem 392 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 89 osob infekci podlehlo,“ uvedli zástupci Státního zdravotního ústavu celorepubliková čísla zhodnocující letošní chřipkovou epidemii.

Respirační onemocnění se ve větším počtu zpravidla vyskytují od podzimu do jara. Nejvíce případů evidují pražští hygienici v prvních týdnech letošního roku. V hlavním městě v minulém týdnu respiračním onemocnění podlehli dva lidé. Jednalo se o 88letou ženu a 77letého neočkovaného muže.

Černý kašel

- Černý kašel je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Je známé také jako dávivý kašel. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Nejprve jsou příznaky podobné běžnému nachlazení. Během dvou týdnů kašel nabývá na závažnosti a vyznačuje se záchvaty intenzivního kašle, po nichž následuje sípavý vdech.

U malých dětí se typický sípavý vdech nemusí dostavit a po záchvatech kašle mohou následovat krátké zástavy dechu. Po této fázi se záchvaty kašle začnou objevovat méně často a s nižší závažností a dítě se postupně uzdraví, což může trvat až tři měsíce.

Zdroj: Evropský informační portál o očkování

Dětská „Pátá nemoc“

- Pátá nemoc je infekční onemocnění způsobené parvovirem B19, které probíhá většinou bez obtíží. Nejdříve je postižen obličej. Tváře intenzivně zčervenají a lehce otečou. Zasažené části obličeje jsou pocitově teplé, svědí a jsou napjaté. Po jednom až dvou dnech přechází vyrážka pásovitě také na ramena a nohy, postihuje především oblast jejich záhybů a hýždě. Zhruba po 8 dnech vyrážka na kůži sama od sebe zmizí.

Zdroj: Národní zdravotnický informační portál: NZIP