Opilci povalující se v trávě i na chodnících s láhví alkoholu v ruce by brzy mohli být minulostí.

Pražský magistrát připravuje vyhlášku, která by zákaz pití na veřejnosti na některých místech zcela vyloučila.

Pokud příští měsíc projde schválením zastupitelstva, platit by mohla už od července. Metropole se tak chce přidat například k Českému Těšínu, Ústí nad Labem, Kladnu či Benešovu, kde už podobné restrikce zavedli.

Městské části se nyní k záměru vyjadřují. A vesměs jsou pro.

Vdruhé městské části

Tak například městská část Praha 2 se včera nechala slyšet, že by alkohol nesměl být k vidění na Karlově a Tylově náměstí, v Trojické ulici od nábřeží po ulici Na Slovanech a také od hřiště Na Rybníčku po Štěpánskou ulici.

„Ve Štěpánské ulici je základní škola. Myslím, že je krajně nevhodné, aby se právě v blízkosti základní školy potloukali opilci. Stahují se na dětské hřiště.“ odůvodnil výběr místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska (ODS).

Místostarostka Eva Paulová (ODS) si neslibuje okamžitý účinek vyhlášky. „Městská policie přinejmenším dostane do ruky účinný nástroj k potírání pouličních opilců. Za poslední rok se v parcích na Praze 2 velmi rozmohlo bezdomovectví. Vyhláška by se měla stát nástrojem, jak tento jev redukovat“ poznamenala Paulová.

Rada původně navrhla, aby zákaz platil ve všech památkových zónách na Praze 2. Po konzultaci s magistrátem ale tuto variantu zavrhla.

„Plošný zákaz zkrátka není ze zákona možný. Zatím jsme tedy vybrali oblasti, kde je situace nejhorší a kde také opilci budí největší veřejné pohoršení, řekl Paluska.

Obává se ale, že se opatřením problém zcela nevyřeší. „Očekáváme, že opilci se s platností zákazu pouze přesunou do jiných částí Prahy 2.“

Praha 1 se přidá

O plošném zákazu původně uvažovala také Praha 1. „Návrh radního pro bezpečnost Ivana Solila nebyl přijat, protože se domníváme, že striktní zákaz by nadělal více škody než užitku. Vymahatelnost pokut by byla složitá a navíc bychom mohli dospět k takovému extrému, jaký funguje třeba v New Yorku, kde lidé na ulicích pijí alkohol ze sáčků,“ míní mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb.

Prozatím se tedy k magistrátnímu návrhu první městská část přidává se Staroměstským, Jungmanovým a Havelským náměstím, Uhelským trhem, částí Vrchlického sadů, na Kampě či okolím vstupu do metra za Tescem na Národní třídě.

„Vyhláška by mohla být doplněna také o zákaz aplikace ostatních návykových látek,“ doplnil Koráb. Praha 1 má totiž problémy i s narkomany, kteří se povalují například v okolí hlavního či Masarykova nádraží.

Problematická místa Prahy 7

Rada městské části Praha 7 se rovněž chystá příští týden schválit zákaz konzumace alkoholu. „Návrhem magistrátu se budou volení zástupci zabývat. Mluvit o konkrétních místech je ještě předčasné, ale vyhláška by mohla platit na nádraží Holešovice, v parcích nebo na Ortenově a Strossmayerově náměstí,“ nastínil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Jak připomněl, Praha 7 už od ledna zakázala prodej vína, piva a tvrdého alkoholu ve stáncích poblíž metra Vltavská. Sdružovali se tu totiž podnapilí bezdomovci a obtěžovali kolemjdoucí.

„Situace zašla až tak daleko, že se povalovali u schodů do stanice. Jednou jsem dokonce viděla, jak tu močí,“ řekla obyvatelka sedmé městské části Zdena Olejárová. Podle ředitele městské policie sedmého městské obvodu Jiřího Vacka se po zákazu od té doby situace o něco zlepšila. „Stejně však v místě otevřeme začátkem června kvůli problematickým občanům novou služebnu,“ doplnil Vacek.

Dohlížet budou strážníci

Právě strážníci by dodržování vyhlášky hlídali. „Výše pokuty je stanovena do maximální výše tisíc korun. Tu může strážník udělit, ale taky nemusí. Velmi záleží na chování dotyčného člověka. Například když uzná své provinění a nebude agresivní, může být pokutován třeba jen stokorunou. V opačném případě může strážník konfliktní osobě udělit finanční trest v maximální výši,“ informoval Vladimír Kotrouš, ředitel pražské městské policie.

Návrh zákazu pití alkoholu na veřejnosti za město inicioval náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). „Dovedu si představit, že by zákaz platil v problematických lokalitách, jako jsou Vrchlického sady, či prostranství u metra Národní třídy. Dále by se mohl týkat třeba parků,“ řekl Deníku Blažek.

Pokud novou vyhlášku zastupitelům předloží, stane se tak nejdříve v červnu. Přijmou–li ji zastupitelé, může platit od července. Primátorův náměstek má však obavy o vymahatelnost pokut. „Pití alkoholu na veřejnosti je fenomén, který je spjat hlavně s bezdomovci. Obávám se proto, jaká bude vymahatelnost sankcí za tento přestupek,“ doplnil Blažek

Vyhláška by se nevztahovala na předzahrádky.