Proti záměru privatizace se postavili opoziční Piráti, koaliční Zelení i aktivisté z Prahy 1 a Prahy 7, které podpořil tamní starosta Jan Čižinský (KDU-ČSL). Odpůrci zorganizovali petici, která měla vést k referendu o osudu nemocnice. 

Nemocnice Na Františku.
Do tendru na provozovatele Nemocnice Na Františku se přihlásili jen dva zájemci

Převod musí posvětit radní 

Podle zastupitele Matěje Stropnického ze Strany zelených je rozhodnutí města o převzetí komplexu vítězstvím občanů, kteří se obávali „pochybné privatizace“. Pravicoví zastupitelé i někteří koaliční naproti tomu kritizovali iniciativu proti přesunu nemocnice do soukromých rukou jako účelovou a matoucí. „Vyvolávala dojem, že je v ohrožení sama nemocnice, což není pravda,“ komentoval to radní Hodek.

Převod ještě musí posvětit příští týden radní. Primátorka Adriana Krnáčová chce navrhnout vyčlenit až 60 milionů korun na roční provoz zařízení. „Je pro nás zcela zásadní, abychom mohli garantovat lékařskou péči v nemocnici, která je spádovým zařízením pro dvě velké městské části,“ uvedla Krnáčová.

Nemocnice Na Františku.
Nemocnici Na Františku chce převzít magistrát. Záměr schválili pražští radní

Mohla by přispět i Praha 7

Nemocnice Na Františku je jediná, kterou v hlavním městě v tuto chvíli provozuje městská část. Obyvatelé Prahy 1 představují jen zhruba pětinu jejích klientů, zhruba dvojnásobek jich je z Prahy 7. Magistrát měl dosud na starosti pouze Městskou polikliniku.

Zastupitelstvem také trochu překvapivě prošel návrh Martina Dlouhého z opoziční TOP 09, aby v případě zachování určité podpory nemocnice ze strany Prahy 1 přispívala stejnou částkou i sedmá část. Magistrát doteď žádnou nemocnici neprovozuje, stará se pouze o Městskou polikliniku.

Happening proti plánu Prahy 1 přenechat provoz Nemocnice Na Františku soukromníkovi proběhl 9. ledna. Byl zahájen sběr podpisů pro vyhlášení referenda za zrušení koncesní smlouvy.
OBRAZEM: U Nemocnice Na Františku se konaly protesty