Firma Meridianspa chtěla ostrov kompletně opravit, měla na něm vzniknout sportoviště a wellness centrum. Společnost ale dosud s regenerací nezačala. Bránily jí v tom soudní spory o pronájem zimního stadionu mezi městem a jiným soukromníkem.

Na začátku letošního roku Praha zjistila, že památkově chráněný zimní stadion je ve velmi špatném stavu, v květnu byla budova zbourána.

Vedení města se poté rozhodlo, že ostrov opraví samo a na místě zbouraného stadionu v zimě zřídí dočasné kluziště. Radní Aleksandra Udženija (ODS) dostala za úkol domluvit podmínky, za kterých bude firma ochotna odstoupit od smlouvy. Magistrát a Meridianspa založily komisi, která měla podmínky dohodnout, termín byl stanoven do 31. října.

Jednání podle radní vypadala slibně, firma již na začátku září předběžně souhlasila s tím, že je ochotna smlouvu na revitalizaci ostrova zrušit. Dohodu se však uzavřít nepodařilo. Udženija proto v úterý předloží radě města návrh na jednostranné odstoupení od smlouvy.

Na začátku ledna byl historický stadion uzavřen kvůli špatnému technickému stavu, protože se v něm propadla střecha. Stavební úřad Prahy 7 následně na konci května nařídil jeho demolici. S ní ale nesouhlasil například Národní památkový ústav. Kvůli nařízení demolice stadionu podalo sdružení Acta non verba na Udženiji trestní oznámení. Policie ho prověřila, pochybení ale neshledala.

Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.

Čtěte také: Radní Aleksandra Udženija: Na obnovu Štvanice Praha peníze jistě najde