Podnikatel Antonio Crispino už před časem přednesl radě Prahy 8 důvody. „Další postup rekonstrukce budovy musíme odložit z důvodu pokračující ekonomické krize,“ sdělil Crispino.

Jeho vysvětlení však nebylo přijato s pochopením. Například radní Prahy 8 Matěj Fichtner je přesvědčen, že vlastník paláce dosud neudělal nic, kromě zbourání přístavku.

„Z jednání vlastníka jsme usoudili, že dohoda s ním již v podstatě není možná, neboť žádný ze svých slibů dosud nesplnil. V únoru nám například slíbil, že do konce léta bude na budově alespoň nová fasáda. Času měl dostatek, nic však neudělal, vyjma zmíněné demolice,“ argumentuje Fichtner, který má problematiku Paláce Svět na starosti. Podobně reagoval i místostarosta Prahy 8 Michal Šustr. „Podle tempa, s jakým pan Crispino v rekonstrukci postupuje, bychom na rekonstrukci čekali dalších 10 let. To je v přímém kontrastu s jinými developerskými projekty v Libni, například s výstavbou Libeňských doků, které rostou jako z vody, nebo s tempem přípravy výstavby centra Nová Palmovka, u níž je investorem MČ Praha 8,“ připojil Šustr.

Fakt, že radnici došla s majitelem Paláce Svět trpělivost, dokládá rozhodný krok, který představil radní Fichtner. Praha 8 se prý bude snažit, aby se památka dostala do rukou jiného majitele. Jinou nežli soudní cestu však nemá.

Poslední možnost na záchranu?

„Jako samospráva máme bohužel omezené pravomoci, jak na soukromého majitele neudržované budovy působit. Můžeme však poukazovat na právní nedostatky, které jeho činnost vykazuje. Městská část proto podala soudu prostřednictvím advokátní kanceláře návrh na likvidaci společnosti Crispino nemovitosti, která je podle katastru nemovitostí vlastníkem budovy,“ sdělil Fichtner.

Důvody k již započatému řešení podle něj spočívají v tom, že zápis společnosti Crispino nemovitosti v obchodním rejstříku neodpovídá skutečnosti.

„Pokud soud uzná, že společnost má vstoupit do likvidace, existuje naděje, že by budova přešla do vlastnictví jiného subjektu, který má o rekonstrukci skutečný zájem,“ uzavřel Fichtner.

Čtěte také: Vrátí se do Paláce Svět duch slavného Bohumila Hrabala?