„Realizace protipovodňové ochrany zoologické zahrady si vyžádá komplexní řešení v rámci celé trojské kotliny, neboť k vybudovaným protipovodňovým opatřením na pravém břehu Vltavy bude muset dojít k vybudování nezbytných kompenzačních opatření," píše se v dokumentu, který projednali radní.

Ochrana se blíží hranici efektivnosti 

Spolu s ochranou zoo tak bude před velkou vodou chráněná také čtvrť Troja s barokním zámkem nebo čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Protipovodňová opatření budou muset počítat také s případnou stavbou nového sídla záchranky u ústí tunelu Blanka.

Pro případnou velkou vodu v Troji už byl před dvěma lety zpracovaný fyzikální model, nově chce Praha také matematický. Z toho fyzikálního ovšem podle dokumentů pro radní vyplývá, že ochrana Troji před vodou z roku 2002, označovanou jako pětisetletá, se blíží hranici efektivnosti vynaložených prostředků.

Potíže nadělaly menší toky

Reálnější je tak ochrana před padesátiletou či stoletou vodou. „Realizací některé z těchto variant by se četnost zaplavení spodní části ZOO Praha velmi významně snížila," uvádí dokument.

Poslední velká povodeň začala v Praze první červnový víkend 2013. Vltava zaplavila Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařského ostrova. Pod vodou bylo více než šest desítek komunikací. Potíže nadělaly menší toky, zejména potoky Botič, Rokytka a Šárecký potok.

Čtěte také: Od ničivých povodní uplynulo 14 let