Pošta se letos kvůli špatnému hospodářskému stavu rozhodla od července zrušit v celé zemi 300 poboček, v metropoli to bude 35 ze 106 pošt. Při hledání úspor vedení pošty v minulosti uvedlo, že chce prodat i větší část budovy v centru Prahy a postavit nové sídlo ve Vysočanech. Možnost prodeje podpořil v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

"Nedávno jsme měli jednání s vedením České pošty, kde jsme se dohodli, že zahájíme jednání o možném odkupu a vznikne pracovní skupina, které na tom bude pracovat," sdělil Zábranský.

Hlavní město bude při vyjednáváních zastupovat ředitel magistrátu Martin Kubelka. Za poštu musí podle radního vyjednávání ještě posvětit dozorčí rada firmy. "Abychom věděli, že má smysl na tom pracovat a získali podrobné informace k nemovitosti. To by mělo proběhnout v řádu týdnů. Praha ale předběžný zájem o koupi má a vedení České pošty o tom také chce jednat," dodal Zábranský.

Ministr vnitra Rakušan, do jehož kompetencí pošta spadá, v pondělí na tiskové konferenci řekl, že se nebrání úvahám o tom, že by pošta mohla budovu prodat. Rozhodnout prý ale musí management podniku. Sídlo je podle něj sice krásné a reprezentativní, ale nedá se před ním v podstatě zaparkovat, je těžko vytopitelné, nákladné na údržbu a zčásti prázdné a je tedy otázkou, zda jej podnik ve své ekonomické situaci skutečně potřebuje.

Rozsáhlá novorenesanční budova byla postavena v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Pošta v ní nabízí široký okruh služeb, v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí ředitelství České pošty. Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí. Některé z nich mají původní podobu, některé jsou moderní. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873.