I ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), pod jehož pravomoc dění kolem pošty spadá, se už nechal slyšet, že proti prodeji, který by podle odhadů mohl vynést až půl druhé miliardy korun, by se nestavěl.

Nejde ostatně o nový nápad: myšlenky na odchod pošty z Jindřišské se objevovaly už v minulosti. Stejně jako představy, že tamní objekt by se dal využít třeba pro potřeby magistrátu.

Pražský radní pro oblast majetku, legislativy a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti) potvrdil, že hlavní město zájem jednat má. Budoucnost objektu v Jindřišské nicméně zatím stále zůstává v rovině úvah, stejně jako vybudování nového sídla ve Vysočanech. Odhadovat další vývoj není snadné – lze nicméně předpokládat, že nakonec podstatná část objektu skutečně změní vlastníka. Poštovní pobočka v omezené podobě však zůstane na místě působit i nadále.

Prodej v Moravské ulici poštu neohrozí

Informace o nemovitostech ze svého majetku, které nabízí k prodeji nebo jejich prodej připravuje, zveřejňuje Česká pošta na svém webu. Aktuálně je k mání část domu číslo 1530/9 v Moravské ulici na Vinohradech o celkové ploše 1322 metrů čtverečních, a to s minimální nabídkovou cenou 62,4 milionu korun bez DPH.

Pobočka pošty tam má být zachována – a tato část nemovitosti ani není určena k prodeji. Novému vlastníkovi pošta nabízí část domu se samostatným vchodem od třetího do šestého nadzemního podlaží představující podíl 13221/35188, kde se nachází ubytování a nebytové prostory nabízené k pronájmu. Tamní interiéry byly rekonstruovány v letech 2015 - 2016. Elektronická aukce se uskuteční 16. května.

Už na 5. května se chystá elektronická aukce s prodejem pozemku ve Zbraslavi. Nabídka ho charakterizuje výrazem „zbořeniště“. Jde o 21 metrů čtverečních bez přístupu z veřejné komunikace a takzvaně připlocených k pozemku jiného vlastníka, minimální nabídková cena je přitom stanovena na 130,8 tisíce korun bez DPH.

Z připravované nabídky prodejů, kterou Česká pošta už zveřejnila, se Prahy aktuálně nic netýká. Nejbližší z chystaných prodejů je ohlášen v Zaječově na Berounsku. S tím, že zde se počítá s prodejem objektu formou e-aukce – a má být uzavřena dlouhodobá nájemní smlouva pro zachování provozu pošty.

Přednost zrušené pošty? Pošta v místě

Ohlášené masivní rušení poboček České pošty je už tak jistou a neodvratitelnou realitou, že v Praze dokonce dostalo podobu nabídky realitní kanceláře. Jedná se o prodej nebytových prostor na adrese Kubelíkova 1155/44 na Žižkově, kde nyní pošta působí - a podle seznamu, který státní podnik zveřejnil, jde o jedno z pracovišť určených ke zrušení. Prostory nicméně v tomto případě nenabízí k prodeji Česká pošta, ta zde působí v nájmu.

Podle inzerátu, který ve standardně uváděném přehledu dostupné občanské vybavenosti paradoxně připomíná i poštu Praha 35 ve vzdálenosti 0 metrů, činí cena za nebytovou jednotku o celkové ploše 202 metry čtvereční 13 milionů korun.

Katastr nemovitostí na uvedené adrese eviduje tři desítky jednotek, přičemž vlastníkem nebytového prostoru je bytové družstvo. V dalších případech se jedná o byty, každý z nich má konkrétního majitele, většinou jde o rodiny, které zde trvale bydlí.

Majitel kanceláře CENTURY 21 AZ Reality Stanislav Šelder prezentuje nabízené prostory jako vhodné pro kanceláře, firemní provozovnu nebo obchod. S upřesněním, že nabízené prostory v nynější podobě zahrnují menší kancelář a přepážkovou místnost, patří k nim také telefonní hovorna, kuchyňka, dvě toalety, šatna, chodba – a rovněž dva sklepy v suterénu. Makléř dále připomíná, že cihlový dům prošel před deseti lety celkovou rekonstrukcí.