Rušení třetiny poštovních poboček v metropoli, ke kterému má dojít v létě, vyvolalo vlnu nevole prakticky u všech starostů a starostek pražských městských částí. Vadí jim, že s nimi krok nikdo předem neprojednal. Tlak na diskuzi přivedl zástupce České pošty k jednacímu stolu. Příkladem za všechny může být třetí městská část, kde se má rušit pět poboček ze šesti. V minulém týdnu si tam přitom dělali naděje, že zůstanou zachovány dvě pobočky.

Starosta Michal Vronský (TOP 09) po jednání oznámil, že Česká pošta zváží zachování pobočky na Jarově – pak by občanům Prahy 3 sloužily pošty v Olšanské a v Koněvově ulici.

„Od prvotní nekomunikace ze strany České pošty, kdy s námi rušení poboček dopředu vůbec nekonzultovala, jsme se posunuli k věcné diskusi, která zohledňuje potřeby městské části a jejích obyvatel,“ uvedl po schůzce starosta Vronský s tím, že z jednání vyplynulo, že Česká pošta zachování další pobočky zváží a konečné stanovisko vydá v tomto týdnu.

Různé závěry stejného jednání

Naděje Prahy 3 se ale ukazují jako liché. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík na dotaz Deníku uvedl, že už je rozhodnuto. „Variant, jak rozložit pobočky na Praze 3 po plánované redukci, byla celá řada. Nakonec jsme na základě dat z jednotlivých poboček a s přihlédnutím k místní znalosti určili, že poštou, která bude obsluhovat Prahu 3, bude ta v Olšanské ulici. To zaznělo i na jednání,“ uvedl Vitík a potvrdil, že počet rušených pošt je definitivní a změna může nastat jen v adresách rušených poboček, třeba v případě, že městská část přijde s argumenty, proč zrušit jinou pobočku místo vybrané, a zároveň to bude dávat smysl ve třech pohledech: legislativním, ekonomickém a výhodném pro klienty.

TK České pošty, na které pověřený zástupce generálního ředitele Miroslav Štěpán vysvětlí principy, kritéria a důvody rušení pošt a představí budoucí uspořádání pobočkové sítě.
Pražští starostové požadují setkání se zástupci pošty. Kvůli rušení poboček

Toto vyjádření vedení Prahy 3 překvapilo. „Na jednání nám zástupci České pošty explicitně sdělili, že argumenty, které jsme jim předložili, předají nejvyššímu vedení České pošty. Současně nám bylo řečeno, že tyto argumenty vedení pošty zváží a o výsledku jejich interní diskuse nás budou informovat. Považuji za nekorektní, že výsledek naší schůzky nyní druhá strana popírá. Působí to dojmem, že jednání s městskými částmi a obcemi jsou ze strany České pošty vedena jen naoko,“ vyjádřil se v reakci starosta Vronský.

Jednání napříč Prahou

Odpor starostů k rušení poboček v pražských městských částech vedl k řadě jednání. V některých případech zaznělo ale ze strany České pošty rovnou definitivní ne.

„Starosta Ondřej Kubín (ODS) jednal s manažerem České pošty, která chce v Praze 4 zrušit pět z deseti poboček a na tomto počtu trvá. Je sice ochotna zrušit jinou než navrženou pobočku, ale z počtu pěti rušených ustoupit nechce,“ uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Pošta. Ilustrační foto.
Starostové se bouří. Rušení poboček pošt s nimi nikdo neprobral

Na Praze 8 jednání teprve proběhne, 17. dubna. Vedení radnice tak zatím raději nechce nic předpokládat. „Předjímat jakékoli úpravy v záměru pošty nyní nelze. Neznáme ještě analýzu a argumenty pošty, proč chtějí rušit právě ty konkrétní pobočky,“ vysvětlil mluvčí radnice Martin Šalek.

Z dostupných informací zatím vyplývá, že plánovaných tři sta poboček v republice Česká pošta opravdu zavře. Definitivní seznam adres má být znám do tří týdnů.