V tomto týdnu vedení metropole oznámilo, že na plošnou aplikaci tzv. antiplakátovacích nátěrů bylo v rámci obnovy veřejného osvětlení schváleno téměř šest milionů korun z rozpočtu hlavního města. „Během letošního a následujícího roku by takto mělo být ošetřeno více jak dva tisíce stožárů veřejného osvětlení,“ uvedl Jan Chabr, radní pro oblast správy majetku.

Nelegální výlepy se však neobjevují pouze na sloupech veřejného osvětlení, ale také na stožárech trakčního vedení, pražského mobiliáře, mostů nebo zábradlí. Plakáty na venkovních lampách podle magistrátu způsobují esetetický problém - nelegální reklama vytváří ve veřejném prostoru takzvaný „vizuální smog“ - ale může dojít také k poškození nátěrů.

Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) upozorňuje, že boxy na klíče od sdílených bytů nepatří na sloupy veřejného osvětlení.
Zámečky lásky? Také boxy na klíče od sdílených bytů na sloupech vadí

„Nejčastěji se setkáváme na stožárech veřejného osvětlení s plakáty. Ty odstraňujeme průběžně. Nacházíme je nejvíce na frekventovaných místech, jako jsou vstupy do metra, zastávky a ulice s pravidelnými dopravními zácpami. Na turistických trasách v centru města nás zase trápí samolepky,“ popsal Tomáš Novotný, místopředseda představenstva firmy THMP.

Sokolská ulice bez výlepu

Podle Novotného je odstraňovaní „černé reklamy“ občas jako boj s větrnými mlýny: „Jsme rádi za první úspěchy, kdy se nám daří z některých lokalit černé výlepy vymýtit. Například ze středového pásu Wilsonovy ulice před hlavním nádražím. Dlouhodobě se nám také daří držet bez výlepu i Sokolskou ulici.“ 

Kamery. Ilustrační foto.
Praha jako Velký bratr? Nad kamerami v ulicích a metru získalo dohled město

Plakáty pracovníci sprácovské společnoti odstraňují ručně s pomocí špachtle. Někdy je však nutné použít tlakovou vodu, případně horkou páru. Mluvčí magistrátu Vít Hofman informoval, že ve vybraných lokalitách bude probíhat plošná obnova nátěrů stožárů veřejného osvětlení - všechny sloupy dostanou antiplakátovací nátěr.

„Slibujeme si od toho snížení množství oblepených a poškozených stožárů. Černý výlep prostě na stožáru nedrží, případně jej lze snadno umýt bez poškození nátěru,“ doplnil Tomáš Novotný z firmy Technologie hlavního města Prahy.

Technologie hl. m. Prahy převzala nové ekologické automobily.
Správci pražského osvětlení dostali nová auta. K dispozici je i umyvadlo