Státem schválený konsolidační balíček má podle ministerstva financí zlepšit v roce 2024 saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Součástí jsou změny sazby daně z přidané hodnoty, které se mimo jiné dotkly provozovatelů wellness, kadeřnictví a pro Čechy oblíbeného točeného piva v hospodách a restauracích.

Za půllitr točené plzně si od loňského podzimu připlatí v restauraci U Glaubiců na Praze 1. Cena tu vzrostla o 3 koruny na 49 korun. „V budoucnu zdražovat neplánujeme,“ uvedl na dotaz Deníku provozní restaurace. Od loňska také vzrostla cena plzeňské dvanáctky v hospodě U Vejvodů kousek od Betlémského náměstí v centru Prahy. Nyní tu hosti za jedno velké, točené pivo utratí 57,90, na což zákazníky upozorňuje velká vylepená cedule na vstupních dveřích.

Restaurace se zdražení piva obávají

Jiné pražské hospody ale zdražily už v loňském roce a nyní se na to nechystají. „Zdražovali jsme už na podzim, kdy se navýšila nákupní cena u Plzeňského prazdroje. Další zdražení si momentálně nemůžeme dovolit, jinak i ta hrstka štamgastů, co nám po Covidu zbyla, bude raději pít doma. Půllitrovou Plzeň koupíte v supermarketu v akci za 23,90Kč, my ačkoliv máme smlouvu s pivovarem a odebíráme jí v sudech, tak se na nákupní cenu pod 32Kč za půllitr piva nikdy nedostaneme. Spousta lidí si dá proto raději doma za podobnou cenu tři lahváče, než u nás jedno čepované pivo…," uvedl pro Deník majitel hospody BAMBOo v pražských Malešicích Dan. Za točenou plzeň tu zákazník utratí 65 korun, všeobecně levnější jedenáctka kozla tu vyjde na 49 korun.

Ilustrační foto
Zdražení pro zákazníky se tentokrát nevyhneme, upozorňují hospodští

Zdražení piva se zatím vyhne také v restauraci U Pinkasů v Praze 1. „Nenavyšujeme cenu piva a v nejbližší době to neplánujeme. V loňském roce rostla cena piva pouze v závislosti na změně ceníku PP a. s. DPH je pouze jedním z faktorů, které cenu ovlivňují,“ uvedl provozní František Novotný. Už dříve restaurace uvedla, že při tvorbě cenové politiky záleží na chování státu, pivovaru, ale i dalších faktorů, jako je třeba cena energií. Aktuální cenu najdou podle restaurace zákazníci vždy na webu.

Další oslovené pražské restaurace aktuální situaci komentovat nechtěly. Shodly se, že sdělovat cenovou politiku jim, vzhledem k proměnlivé situaci, nepřipadá spravedlivé k zákazníkům, protože se cena může kdykoliv změnit, i když to třeba nyní neplánují.

Správné čepování piva na hladinku:

Zdroj: Youtube

Ceny půllitru točené plzně ve sledovaných hospodách:
U Pinkasů, Praha 1 - 72Kč (za 0,47l)
U Vejvodů, Praha 1 - 57,90Kč
U Glaubiců, Praha 1 - 49Kč
Lokál u Bílé Kuželky, Praha 1 - 64Kč
BAMBOo v Malešicích - 65Kč