Centrum provozuje hlavní město společně s Dětským fondem OSN (UNICEF) a náklady na jeho provoz se pohybují okolo 30 milionů korun. Předpokladem je, že pilotní provoz bude fungovat do konce roku 2022. Od začátku příštího roku by měl navázat plný provoz, který by zajišťovalo celkem 40 pracovníků a přibližně 10 tlumočníků. Nové centrum by mělo následně fungovat minimálně do konce roku 2023.
CNPUU funguje paralelně s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) ve stejné budově. KACPU bude dále nabízet dosavadní služby pro nově příchozí uprchlíky, kterých nyní obslouží asi 200 až 300 denně.
„Do Prahy letos přišlo kvůli ruské invazi na Ukrajinu hledat bezpečí více než sto tisíc lidí, velkou část z nich přitom tvoří děti. I to byl jeden z důvodů pro vytvoření místa, kde nejen matky s dětmi naleznou veškeré informace pro řešení různých životních situací. Prvotní, akutní pomoc příchozím z Ukrajiny jsme zvládli a teď je potřeba zaměřit se na dlouhodobější řešení a sladění jejich potřeb s potřebami místních,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Prvním místem, kam se uprchlíci dostanou, je recepce. „Na recepci jsou zaregistrováni, jsou od nich nabírány základní údaje, klient zde krátce sdělí, proč do centra přišel a následně čeká v čekárně,“ řekla Márová. Poté se přesune do místnosti, kde se uskuteční takzvané mapování, rozhovory. „Cílem je strávit s klientem delší čas, zhruba 15 až 30 minut, kdy má opravdu prostor vysvětlit celou svoji situaci, protože na úřadech, kam chodí, na to zpravidla není čas. Řekne, jaká je jeho situace v Česku,“ řekla Márová. Po rozhovoru je klientovi nastíněn další postup.
V centru pomáhají především s bydlením a řešením některých problémů ze sociální oblasti. Od ledna by pak měla přibýt pomoc s umístěním dětí do škol a zdravotnictví, stejně tak se bude rozrůstat množství témat v sociální oblasti.
„Ukrajinci dobře vědí, že Praha je jejich spolehlivým spojencem od prvního dne rozsáhlé invaze ruské armády. Česká metropole přijala více než sto tisíc našich občanů, které ruská agrese donutila opustit své domovy. Symbolem ukrajinské vděčnosti je mimo jiné udělení Praze titulu města-záchrance prezidentem Volodymyrem Zelenským. Dokud agresor ostřeluje naše města a zabíjí naše děti, jsme vděčni Praze a České republice za to, že se zde naši ukrajinští spoluobčané cítí v bezpečí,“ prohlásil při prohlídce centra chargé d´affaires ukrajinské ambasády Vitalii Usatyi.