Bolestivé a často život omezující jsou bolesti kloubů nebo onemocnění kyčlí a kolen. Chirurgické zákroky v těchto oblastech jsou žádané, protože po operaci se pacientům výrazně usnadní život.
V nemocnicích se mimo jiné provádí totální endoprotéza, což je chirurgický zákrok, při kterém se nahrazují poškozené nebo nemocné kloubní struktury umělými implantáty. Tento postup se nejčastěji vztahuje na totální endoprotézu kloubů, obvykle kolenního nebo kyčelního kloubu.
Zatímco na operaci pacienti většinou čekají několik měsíců, na atroskopické výkony, které lékaři provádí pomocí tenké trubice vybavené optickým systémem, je čekací lhůta pouze v řádu týdnů.
Artroskop umožňuje lékařům provádět diagnostiku a chirurgické zákroky na vnitřní struktury kloubů s minimálním chirurgickým zákrokem. Tato metoda je k pacientovi šetrnější, protože vyžaduje menší řezy a obvykle má rychlejší dobu rekonvalescence.
Výměna kloubu za čtyři nebo osmnáct měsíců
Čekací doby na zákroky se různí podle jednotlivých pražských nemocnic. „Artroskopické výkony jsme schopni provést do dvou až tří týdnů od návštěvy pacienta v naší ambulanci, totální endoprotézy kyčelních, kolenních a ramenních kloubů do čtyř měsíců a ostatní plánované výkony do jednoho až dvou měsíců,“ vyjmenovává primář ortopedie v nemocnici Na Františku Miroslav Sinkule.
Podle nemocnice jsou právě tyto operace na ortopedickém oddělení nejžádanější. „Mezi nejčastěji prováděné artroskopické výkony patří operace ramenního, loketního, hlezenního a kolenního kloubu, zejména pak ošetření menisků, plastiky zkřížených vazů a rekonstrukce chrupavky. Tyto zákroky jsou prováděny rovněž miniinvazivně v rámci jednodenní péče,“ uvádí mluvčí nemocnice Lucie Krausová s tím, že čekací doby se jim od letoška povedlo zkrátit.
Virtuální realita pomůže lékařům při akutních transplantacích:
Podle údajů ostatních nemocnic si pacienti na odděleních počkají na zákrok různou dobu. Ve FN Motol je odhadovaná čekací doba na totální endoprotézu 9 až 12 měsíců. V nemocnici Královské Vinohrady je to dokonce 16 až 18 měsíců.
Čekací doby jsou jen orientační
Nemocnice ale upozorňují, že čekací doby jsou pouze odhadem a můžou se lišit. „Informace o délce čekací doby na vybrané neakutní zdravotnické úkony patří ke standardním údajům, které pomáhají orientaci pacienta v relativně komplikovaném světě poskytovatelů zdravotnických služeb a pomáhají se připravit v profesním a osobním životě na určitý výpadek z obvyklého rytmu života. Informace o délce čekací doby je ovlivněna několika důležitými faktory,“ vysvětlují zástupci vinohradské nemocnice s tím, že vliv na „čekačky“ mají i nahodilé počty urgentních operací a kapacity pracovišť.
Transplantace slinivky břišní:
Kratší dobu si počkají většinou pacienti, kteří potřebují operaci na urologické nebo oční klinice. Relativně krátkou dobu trvá přijít na řadu s operací šedého zákalu, tzv. operace katarakty. Ve VFN to trvá 4 až 5 týdnů.
V Ústřední vojenské nemocnici a v nemocnici Na Homolce přijde pacient se stejnou obtíží na řadu do dvou měsíců. Vždy ale záleží na druhu zákroku a specifickém problému. Odhadované čekací doby nemocnice zpravidla zveřejňují na svých webech.
Čekací doby na výměnu kloubů ve vybraných pražských nemocnicích:
- artroskopické výkony – 2 až 3 týdny
- totální endoprotézy – 4 měsíce
- artroskopické výkony – 3 až 4 týdny
- náhrady kyčelního a kolenního kloubu se neprovádí
- artroskopické výkony - neuvedeno
- totální endoprotézy – 9 až 12 měsíců
- artroskopické výkony - neuvedeno
- totální endoprotézy (kolena, kyčle) – přibližně 18 měsíců
- artroskopické výkony – neuvedeno
- totální endoprotézy – 12 měsíců
- artroskopické výkony – 7 týdnů
- endoprotézy – 16 až 18 měsíců