„Právě nám dorazily tyto dvě fotky. Do několika pražských obchodů je Ukrajincům vstup zakázán,“ zveřejnil magazín Prague Morning na sociálních sítích ve čtvrtek v 11 hodin dopoledne.

Fotoreportér Deníku navštívil obchod o pár desítek minut později, ale žádný takový nápis ve výloze nenašel. A prodavač s údivem odmítl, že by kdy nějaký takový nápis ve výloze měli.

Stejně tak reagovala i majitelka obchodu s punčochovým zbožím v Sokolovské ulici Marcela Abdel Fattahová. „Neřeším teď nic jiného, obracejí se na nás zákaznice a známí a všem musím vysvětlovat, že je to falešná fotografie. Žádný takový nápis jsme tu nikdy neměli. Politika mě nezajímá a už vůbec nemám zájem někomu zakazovat vstup do obchodu,“ řekla Pražskému deníku.

Na sociálních sítích se mezitím lidé rozčilují a považují zákaz za nepřijatelný. Skoro nikdo se ale šiřitelů z Prague Morning nezeptal, zda fotce věří. Pražský deník se pokusil spojit s redakcí anglickojazyčného webu. Původ fotek v komunikaci na messengeru neprozradili. "Fotky jsou pravé," trvala redakce Prague Morning na svém.

Na doplňující dotazy, zda si oveřili situaci na místě a odkud vůbec snímky vzali, už na messengeru nikdo nereagoval a status jak z Facebooku, tak Twitteru zmizel. Jenže mezitím už fotky sdíleli proruští internetoví trollové a využili ji k propagandě.

S vydavateli Prague Morning se chce kvůli vysvětlení spojit i majitelka obchodu. Mezitím označili na facebooku fotky za falešné někteří diskutující. Třeba ti, kteří prohlásili, že bydlí v sousedství a žádný zakazující nápis na obchodě nespatřili.