Majitelem bytů je akciová společnost vlastněná městskou částí s názvem Správa zbytkového majetku městské části Praha 3. Po prodeji bude svůj někdejší majetek pouze spravovat.„Měla před sebou rozhodnutí, zda byty prodat na trhu. Hlavní město totiž v Praze 3 žádné byty nevlastní,“ řekl radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Cenu podle něj stanovil znalecký posudek.

Byty i s nájemníky

Podle Zábranského je všech 35 bytových jednotekv dobrém stavu a není zapotřebí do nich nijak zásadně investovat. Téměř všechny jsou obsazené nájemníky se smlouvami na dobu neurčitou. V pěti bytech aktuálně bydlí uprchlíci z Ukrajiny, dva byty jsou služební. Jejich obyvatelé se prý vystěhování obávat nemusejí.

Znovuotevření Terapeutické zahrady a hřiště pro dětské a dospívající pacienty ve FN Motol.
Motolská nemocnice má zrekonstruovanou zahradu a hřiště pro dětské pacienty

„Je to výhodné pro obě strany. Praha si rozšíří bytový fond a městské části odpadne spousta administrativy, pokud by je postupně prodávala v aukcích na trhu,“ soudí Zábranský.

Opoziční zastupitelé v tom výhodu ale nevidí, především zástupci ODS by si přáli městské byty privatizovat. „Nevidíme důvody, proč by je mělo město kupovat. Ať si to prodají na volném trhu, dostanou mnohem více peněz,“ řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Operační středisko Malovanka začne řídit pražskou dopravu v roce 2025. Původně se počítalo se spuštěním velína společně s otevřením tunelu Blanka.
FOTO: Rozestavěný dispečink na Malovance se dokončí. Stavba stála šest let

Zastáncem privatizace je i Miroslav Kubíček (ODS). „Jsem rád, že Praha prodala většinu bytového fondu, narovnal se trh a zpřístupnil se lidem. Tato transakce ničemu nepřidá, počet bytů zůstane stejný,“ řekl Kubíček.

Proti vystoupil i Tomáš Štampach (ODS), který je zastupitelem magistrátu i městské části Praha 3. „Jsem pro to, aby městská část měla bytů co nejméně. Aby je prodávala a co nejvíce vydělala. Cena je podhodnocená a bude na tom tratit, přijde o 6,5 milionu korun ročně na nájemném,“ tvrdí Štampach.

Získané peníze investují do bydlení

Členové koalice ale upozorňovali na to, že město nemůže bytovou politiku provádět bez bytů. V posledních čtyřech letech se totiž městské části bytů ve svém vlastnictví nadále zbavovaly ve prospěch soukromníků a spekulantů, kteří je dále přeprodávají, čímž činí bydlení v Praze nedostupným. „Rozprodávat byty je hrubá chyba. Města, která byty nemají, nemohou nijak pomáhat svým občanům. Městské části je rozprodávají, a tím financují svůj provoz, což je zcela neudržitelné,“ řekl zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě).

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) ujistil, že získané peníze radnice investuje opět do bydlení. „Městská část to bude teprve projednávat na červnovém zastupitelstvu. Musí to projít orgány akciové společnosti. Myslím si, že to projde. Finanční prostředky využijeme na výstavbu nových obecních bytů a rekonstrukci stávajících,“ dodal starosta.