Na standardní nový byt o výměře 70 metrů čtverečních je tak v současné době potřeba 16,6 ročních mezd, zatímco ještě zkraje roku 2015 jich postačilo “jen” deset. Vyplynulo to z aktuálního Indexu dostupnosti bydlení (CG-Index), který od konce roku 2014 zpracovává developerská společnost Central Group.

CG-Index, pracující s daty z Informačního systému o průměrném výdělku Ministerstva práce a sociálních věcí a vycházející z cen, které vyplývají z dlouhodobých společných analýz, na jejichž zpracování se podílejí společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group, ukázal i to, že dostupnost bydlení je v českém hlavním městě ve srovnání s okolními metropolemi dlouhodobě nejhorší. Nejvíce se, co se tohoto parametru týká, ku Praze blíží Bratislava, kde lidé na koupi bytu potřebují 14,7 ročního platu. Na druhém konci žebříčku pak stojí Varšava. V metropoli našich severních sousedů na pořízení vlastní střechy nad hlavou lidem stačí 8,2 průměrného ročního platu.

 

Kolik hrubých ročních mezd je potřeba ke koupi bytu

Praha 16,6
Bratislava 14,7
Mnichov 12,5
Vídeň 9,5
Berlín 8,6
Varšava 8,2

Zdroj: Central Group, červen 2023

 Podle Dušana Kunovského, šéfa společnosti Central Group, je tato situace způsobena především pomalým povolováním nových staveb, kdy získání stavebního povolení pro běžný bytový projekt developerovi v Praze mnohdy trvá deset i více let, a aktuální vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů.

 Na chvostu středoevropského žebříčku totiž Praha stojí i v případě počtu povolených bytů. Zatímco ve Varšavě bylo v letech 2018 až 2022, při přepočtu na tisíc obyvatel, v průměru ročně povolena výstavba 11 bytových jednotek, česká metropole je na méně než polovině. Konkrétně na 4,6 bytu.

 “Po rekordním roce 2021, kdy se v Praze povolila výstavba více než osmi tisíc bytů, loni došlo k poklesu na pět tisíc. Nízká jsou i letošní čísla. Například v dubnu se na území celého hlavního města povolilo pouze osmačtyřicet bytů,” říká Kunovský. A dodává, že nedojde-li ke zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů, poklesu úrokových sazeb a snížení cen stavebních dodávek, bude nabídka nových bytů postupně klesat. “Převis poptávky nad nabídkou pak s sebou přinese další tlak na růst cen,” upozorňuje Kunovský.

 Analýzy společnosti Central Group vypovídají také o tom, že při rychlejším povolování a větším objemu výstavby by ceny nových bytů mohly být dokonce až o 15 procent nižší. Za současné situace si ale svoji cenu stále drží, respektive velmi mírně zdražují - meziročně stouply o 3,8 procenta.

 O něco významnější změnu, a to směrem dolů, zaznamenaly ceny starší bytů. Ty ve srovnání s prvním pololetím roku 2022 poklesly o šest procent. Ještě více se snížila průměrná cena bytů v panelových domech - v meziročním srovnání se jedná o devítiprocentní propad.

 “Rozevírající se cenové nůžky mezi novými a starými bytovými jednotkami budou lépe odrážet rozdíly v kvalitativním standardu, kdy je třeba vzít v potaz i to, že nové byty jsou také výrazně méně energeticky náročné než ty, které se nacházejí například ve starších panelových domech,” podotýká Kunovský.

 Aktuálně na území Prahy developeři připravují výstavbu 140 tisíc nových bytů, z nichž více než třetina - cca 55 tisíc - se již nachází v určité fázi schvalovacího procesu. Největší objem nově připravovaných bytů připadá na Prahu 4, Prahu 9 a Prahu 5.

 

Počet bytů ve schvalovacím procesu (EIA, ÚR, SP, SPP)

Praha 1 765
Praha 2 272
Praha 3 3 347
Praha 4 11 991
Praha 5 8 674
Praha 6 4 412
Praha 7 633
Praha 8 6 120
Praha 9 10 824
Praha 10 7 971

Zdroj: Central Group, červen 2023