Zástupci Fakultní nemocnice Bulovka se ve čtvrtek 4. dubna vyjádřili k záměně pacientek na gynekologicko-porodnické klinice, která se stala 25. března. Jedna z žen absolvovala zákrok, při němž potratila.

Podle vedení nemocnice hrála v případu záměny pacientek svou roli i jazyková bariéra, obě byly totiž cizinky.

Pacientka byla několik dní před zákrokem, za přítomnosti tlumočníka, informována, že ji čeká ambulantní zákrok a odběry krve. V osudný den ale došlo k záměně. Podle přednosty gynekologické kliniky Michala Zikána žena podepsala dokumentaci, ve které souhlasila se zákrokem (pod anestezií). Na dotaz novinářů na brifinku sdělil, že byl napsaný v češtině.

„Pokud někdo tu ženu omylem identifikuje chybně, to se stát může, tak druhý člověk má aparát včetně písemných protokolů, aby chybu odhalil," řekl přednosta. Pacienti jsou podle něj dotázáni na jméno a mají bezpečnostní náramek.

„Nyní provádíme tzv. kořenovou analýzu a ověřili jsme, že naše opatření jsou nastavena správně. Mezi nejčastější chyby patří záměna pacientů, ale děje se to v jednotkách pacientů na tisíc pacientů. V tomto případě se stala lidská chyba," uvedl k dalšímu postupu Zikán.

Mimo službu bylo postaveno pět zdravotníků, jeden z nich dobrovolně v důsledku emoční náročnosti. Ředitel nemocnice Jan Kvaček upřesnil, že se mohou vrátit. Do vyřešení případu bude postaven mimo službu jeden zdravotník, druhý bude pracovat pod dohledem. Nemocnice zároveň s ženou jedná o odškodnění.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již dříve uvedl, že došlo k lidskému selhání, nikoli k systémové chybě nemocnice. Případ je vyšetřován policií pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.