Anesteziologové z pražské Fakultní nemocnice Bulovka v září rozeslali anonymní dopis, ve kterém varovali, že od 2. října nebudou sloužit odpolední a večerní směny. Důvodem bylo zrychlené výběrové řízení na nového primáře ARO a Urgentního přijmu. Část lékařů totiž nového primáře Školu, který ve výběrovém řízení zvítězil, odmítla.

Konflikt nemocnice řešila celý podzim. Po protestech anesteziologů dokonce na čas přerušila novému primáři Školovi funkci a vyhlásila nové výběrové řízení. Oddělení vedl dočasně lékař Pavel Jánský. „Jelikož někteří lékaři odmítli neutrálního kandidáta do ukončení nového výběrového řízení a stále trvali na navrácení bývalého primáře Baly do funkce, bylo výběrové řízení zrušeno,“ uvedla pro Deník mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.

Část lékařů na protest odešla

Po zrušení druhého výběrového řízení, které mělo uklidnit protestující lékaře, nemocnice k 1. listopadu ukončila přerušení funkce primáři Školovi, který je tak opět ve funkci. „Byl zvolen většinou hlasů v původním výběrovém řízení a doporučen předsedou odborné společnosti,“ uvedla Libigerová.

Právě průběh původního výběrového řízení ale část lékařů kritizovala. Vadilo jim mimo jiné i to, že řízení proběhlo na konci srpna a trvalo jen dva týdny. V důsledku aktuálního rozhodnutí nemocnice tak někteří lékaři, včetně bývalého primáře Baly, své působení na Bulovce ukončili.

Bulovka, pavilon 13 ARO. Ilustrační foto.
Záchranáři: Bulovka nepřijímá pacienty v kritickém stavu. Nemocnice to odmítá

Nemocnice nyní uvolněné pozice průběžně obsazuje novými lékaři. Na chod oddělení to ale podle ní nemá vliv. „Nově sestavené vedení ARO a Urgentního příjmu se tak skládá jak ze zaměstnanců Bulovky, tak i z nově příchozích, čímž je zajištěna kontinuita ve fungování obou pracovišť,“ dodala Libigerová.