„Stanovujeme v ní priority v boji proti korupci a postupně je budeme naplňovat. Jedná se o soubor konkrétních opatření, které pomohou předcházet možnému korupčnímu jednání," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle ní pracovala na strategii i opozice.

Každá smlouva musí být dohledatelá

Rizikovými oblastmi jsou podle strategie veřejné zakázky, smlouvy, nakládání s městským majetkem, dotace a granty a územní plánování. Mezi konkrétními opatřeními je například rotace zaměstnanců magistrátu při rozhodování o rizikových oblastech nebo metoda čtyř očí, tedy podpisy více osob pod důležitými dokumenty.

Každá smlouva či veřejná zakázka podle strategie musí být dohledatelná už od prvních jednání včetně všech úprav dotčených dokumentů. Důležitá má být také přímá politická kontrola včetně zástupců opozice, která má být i v komisích hodnotících veřejné zakázky.

Veškeré škody musí být vymáhány po vinících 

Jedním z preventivních opatření má být otevřenost. „Tam, kde jsou informace veřejně dostupné, není třeba se jich domáhat nelegální popřípadě korupční cestou," uvádí dokument.

Zároveň se v dokumentu píše, že veškeré škody musí být důsledně vymáhány po vinících. „Domnívám se, že nejlepším protikorupčním opatřením je dobře zaplacený úředník. Současně nastavený limit neumožňuje platit lidi za stejnou práci tak, jako v komerční sféře," uvedla primátorka.

Město má centrální evidenci stížností 

Kromě strategie hlavní město používá etické kodexy úředníků i zastupitelů, jehož součástí jsou majetková přiznání. Město má také centrální evidenci stížností a pravidla pro projednávání petic.

„V zájmu transparentnosti a možnosti zvýšení veřejné kontroly byly v maximální možné míře u naprosté většiny kanceláří zaměstnanců magistrátu pořízeny prosklené průhledné dveře," píše se mimo jiné v dokumentu.

Dokument měl začít platit v roce 2015

Dalším krokem je vypracování mapy korupčních rizik, která má být hotová do konce března. Poté budou rozpracována protikorupční opatření. Strategie by měla platit i pro příspěvkové organizace města a být doporučením pro jím stoprocentně vlastněné akciové společnosti.

Původně rada chtěla strategii schvalovat loni v říjnu a dokument měl začít platit v roce 2015, kvůli rozpadu koalice se ale její vypracování zpozdilo. Další termín byl červen loňského roku, který také rada nedodržela a strategii předložila až nyní.

První verze byla vytvořen v období mezi léty 2006 - 2010

Poslední znění protikorupční strategie schválili radní v říjnu 2011. Platit měla na roky 2011 až 2014. Úplně první verze byla vytvořena ve volebním období mezi lety 2006 až 2010.

Čtěte také: Ústavní právník Jan Kysela: Při stíhání zastupitelů je třeba hledat míru