Roční panování Prahy slavnostně zahájí odpolední program na výstavišti v Holešovicích dne 1. ledna. Moderovat ho bude desetibojař Roman Šebrle. Hlavní město do roku 2016 vstoupí uprostřed Týdne sportu zdarma, kdy obyvatelé Prahy mohou zdarma využívat některá sportoviště.

Celkově bude součástí projektu více než 400 akcí. Kromě těch velkých jako například pražský maraton nebo veslařské Primátorky jsou mezi nimi také malé akce pořádané sportovními kluby nebo městskými částmi.

Navýšený byl i rozpočet na sport na rok 2016. Namísto letošních 400 milionů korun se bude rozdělovat půl miliardy. Víc peněz půjde na akce, ale i na investice do sportovišť.

Nízkonákladová sportoviště

„Ve spolupráci s IPR (Institutem plánování a rozvoje) a městskými částmi chceme vytipovat místa pro nízkonákladová sportoviště, tedy takové plácky, na kterých jsme my jako děti vyrůstali. Byly by tam jen namalované čáry, možná brány nebo basketbalové koše," vysvětlil Wolf. Více než 10 milionů korun věnovala Praha také na opravy nafukovací atletické haly na Strahově.

Komise ACES (Sdružení evropských měst sportu), která titul Evropské hlavní město sportu uděluje, se zajímala například o způsob financování sportu, kolik je v hlavním městě sportovišť a aktivních sportovců nebo jak město podporuje sport mládeže, seniorů a handicapovaných.

Ocenila také projekt Praha sportovní, který kromě správy společného portálu pro sportovní příznivce a kluby, pořádá právě Týdny sportu zdarma nebo měsíc náborů dětí do sportovních oddílů. Její zástupci příští rok přijedou do Prahy více než třicetkrát. Kromě hlavního města sportu vybrala komise také 60 „běžných" měst sportu, mezi nimiž jsou například Košice. Asi polovina z nich je v Itálii.