„Nejprve je třeba říci, že nám jde především o zachování stávající budovy. Praha vlastníkovi nabídla za nemovitost cenu, která je pro městský rozpočet únosná, ale zároveň odpovídá hodnotě nemovitosti. Vlastník na tuto nabídku nepřistoupil, tudíž hledáme jiné alternativy, například oslovit nějaké soukromé spoluinvestory,“ uvedl v tiskové zprávě primátorův náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Praha by využila Transgas po vnitřní rekonstrukci pro zhruba pět set úředníků, kteří nyní sídlí v pronajatých kanceláří. Na přesunu však nesmí město tratit. „Stojíme si za tím, že cenné budovy je třeba chránit a současně jsme se zastupitelským slibem zavázali k hospodárnosti,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Dělníci začali 15. února bourat souboru budov Transgas na pražské Vinohradské ulici.
Není návratu, do Transgasu se zakousl demoliční bagr. Podívejte se

Podle magistrátu chce vlastník nemovitosti pokračovat s bouráním bez ohledu na vyjednávání. Celá demolice by však měla trvat několik měsíců. Nová koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) učinila podobný krok „last minute“ v jiném sledovaném případu - od Správy dopravní železniční cesty (SŽDC) chtěla koupit žižkovskou Kliniku, kterou okupovali squatteři a na konci ledna soudní exekutor nařídil její vyklizení.

Transgas nedáme

Aktivisté se teď s podporou některých politiků snaží zachránit Transgas, na středeční 18. hodinu svolali prostřednictvím facebookové události protest proti bourání. „Kdo přijdete, vezměte si s sebou, prosím, transparenty, vlajky, megafony, řehtačky, trumpety, vuvzuzely, prostě cokoli produkující dostatečný zvukový nesouhlas!“ uvedl profil Komplex Transgas.

Transgas v Praze.
Povolení k demolici Transgasu nabylo právní moci. Nikdo se neodvolal

„Transgas nedáme. Ukažme svůj nesouhlas s bezohledným ničením našeho společného kulturního dědictví. Špičková architektura, inženýrský design a jejich nadčasové hodnoty mají ustoupit dočasným komerčním zájmům. Podaří se to změnit? Je to jen na nás,“ psali organizátoři z Iniciativy SOS Transgas.

Uživatelka Miroslava Flam zase v uměleckém videu protestuje proti bourání významných staveb z období socialismu pod heslem: „Praha brutální!“ Flam dodává: „Nechceme kolem sebe sterilní kýčovité prostředí, skanzen pro turisty. Nechte Prahu dýchat, měňte ji k lepšímu, ale ne násilím.“

Stát selhal, řekl architekt

Shromáždění se podle odhadů novinářů na místě zúčastnily zhruba dvě stovky lidí. V jednu chvíli hlasitě pískali, v davu se objevily transparenty - například  „Kulturní dědictví je více než pozemek“ nebo „Po vás potopa“. Závěrečné slovo dostali architekti Václav Aulický a Jan Fišer, jedni z autorů vinohradského komplexu. Fišer, který navrhoval interiér, se vyjádřil k tomu, co by mělo vyrůst místo Transgasu. „Architektonické návrhy nezohledňují železniční tunel ani metro, které jsou pár metrů pod budovou. Přitom se počítá s podzemními garážemi. Vůbec to nebude jednoduché,“ řekl Fišer. Oba se dočkali aplausu.

Budova Transgas na Vinohradské třídě.
Byznys opět zvítězil nad architekturou. Brutalistní Transgas čeká demolice

Potlesk si vysloužil rovněž bývalý brněnský zastupitel Matěj Hollan z hnutí Žít Brno, který prohlásil: „Můžete se jim postavit. Můžete jim třeba - když vidím, kolik vás je - blokovat vstup do jejich sídla, dokud se s vámi nezačnou bavit.“ Aktivista Hollan zmínil, že developerská firma Ivana Chrenka (po českém premiérovi Andreji Babišovi z hnutí ANO druhého nejbohatšího Slováka) chtěla v Brně postavit Aupark. Velké nákupní a zábavní centrum měl HB Reavis vybudovat vedle autobusového nádraží Zvonařka. Před rokem nakonec Chrenko lukrativní pozemky prodal. Organizátoři protestu zástupce firmy na středeční večer před Transgas pozvali, ale nikdo nepřišel.

„Ať je developer, jaký chce, máme orgány státní správy od toho, aby rozhodovaly správně, ale podle mého v tomto případě selhaly,“ řekl na závěr architekt Aulický a děkoval, že přišlo tolik lidí, kterým se budova líbí. Magistrátní koalici zastupoval Pavel Zeman (Praha sobě), který předsedá výboru pro územní rozvoj. Zeman je podle svých slov postupem developera zklamán.

Transgas v Praze.
Nejen Transgas. Demolice čeká další brutalistickou budovu

„Bylo to strašně potichu. U silnice už byly slyšet lépe policejní vysílačky,“ stěžoval si jeden z účastníků facebookové události. Protest komplikoval také nedostatek místa. Iniciativa SOS Transgas slíbila další demonstraci, byť její členové přiznávají, že moc šancí na záchranu poválečné stavby není.

Příznivci Transgasu bojovali za jeho zachování i u ministerstva kultury. Šéf resortu Antonín Staněk (ČSSD) však odpověděl, že zastavení demolice není v jeho kompetenci. Ministr Staněk odkázal na svého předchůdce Daniela Hermana (KDU-ČSL), který v roce 2017 zastavil přezkumné řízení o prohlášení sobouru staveb kulturní památkou.

Hlavní nádraží.
Penta zbaví Prahu jizvy. Spolu s ČD chce zastřešit kolejiště u hlavního nádraží