Botanickou zahradu letos zaplnilo přes pět tun podzimních plodů různých tvarů, barev a velikostí. Královnou celé přehlídky je dýně nazvaný Atlantic Giant, která váží přes sto kilo. Zahradě ji věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. close Dýňová výstava v pražské botanické zahradě. Na fotce tenistky Lucie Šafářová, Barbora Strýcová a Andrea Sestini Hlaváčková s dětmi. info Zdroj: Botanická zahrada Praha zoom_in Dýňová výstava v pražské botanické zahradě. Na fotce tenistky Lucie Šafářová, Barbora Strýcová a Andrea Sestini Hlaváčková s dětmi.

Výstavu dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě podpořily i patronky a úspěšné české tenistky Lucie Šafářová, Barbora Strýcová a Andrea Sestini Hlaváčková. Ty se spolu se svými dětmi zúčastnily zábavného odpoledne, při kterém se utkaly v dlabání dýní.

„Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu a patří k velmi oblíbeným akcím zahrady. Svědčí o tom i zájem o letošní ročník, přehlídku doposud zhlédlo více než 21 tisíc návštěvníků. Na pomyslném piedestalu celé výstavy stojí obrovský dýňový drak a samozřejmě gigantická dýně od pana Staňka, která má úctyhodnou váhu přes 100 kg. Rád bych poděkoval patronkám výstavy Lucii Šafářové, Andree Sestini Hlaváčkové a Barboře Strýcové, které společně se svými dětmi podpořily výstavu a mohly se tak stát vzorem pro návštěvníky, kteří se o nadcházejícím víkendu zúčastní workshopů výroby dýňových luceren,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

O víkendu 28. a 29. října je pro návštěvníky připravena výroba dýňových luceren, halloweenské výzdoby či dlabání, a to od 10 do 17 hodin. Připravený bude i tvořivý workshop malování na perníčky a řezbářská dílna. Dýně budou za drobný poplatek k zakoupení na místě. Cena workshopů je 60 Kč s platbou v hotovosti.

Dlabete dýně? Zúčastněte se výzvy Deníku:

Dlabání dýní. | Video: Deník

Dýňové lucerny a Halloween

Celá výstava vyvrcholí v úterý 31. října, kdy se chystá halloweenský program. Nebude chybět tajemná výzdoba, soutěže a záludné úkoly, ale ani opékání špekáčků. Odpoledne zpestří hudební vystoupení a malí i velcí účastníci si mohou vyzkoušet práci řezbáře nebo malování perníčků a pochutnat si na bohatém občerstvení s chutí a vůní podzimu. 

Program začíná ve 14 hodin a v 17.30 jej završí tradiční průvod setmělými expozicemi zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

Výstava dýní a dýňových aranžmá 13.–31. 10. 2023

Dlabání dýní: 28.–29. 10., 10.00–17.00

Halloween a lampionový průvod: 31. 10., 14.00–19.00

Dýňové hody v Zoo Praha

Záplava dýní je připravena také v Zoo Praha. Kde již ve čtvrtek 26. října začínají dýňové hody u dvou desítek druhů zvířat a potrvají až do neděle 29. října.

Ve státní svátek 28. října se mohou návštěvníci vedle toho těšit i na speciální krmení lvů – jakožto zvířat ze státního znaku – a křtiny štěňat psů pralesních primátorem hl. m. Prahy Bohuslavem Svobodou za účasti jeho náměstkyně pro životní prostředí Jany Komrskové.

V sobotu budou mít navíc všechny děti do 15 let vstup do Zoo Praha za symbolickou jednu korunu.

Dýňové hody u vybraných druhů zvířat (26. - 29.10)

10.00 hrabáči (Africký dům)
10.15 talapoini severní (Rezervace Dja)
11.00 nestoři kea (venkovní voliéra u Rákosova pavilonu)
12.30 medojedi (Afrika zblízka)

close Dýňové hody se mezi návštěvníky Zoo Praha staly velmi oblíbenou akcí. Některá zvířata dýně zkonzumují, jiná si s nimi hrají, avšak vzbudit zájem masožravců – jako ďáblů medvědovitých – musí chovatelé poněkud jiným obsahem info Zdroj: Oliver Le Que, Zoo Praha zoom_in Dýňové hody se mezi návštěvníky Zoo Praha staly velmi oblíbenou akcí. Některá zvířata dýně zkonzumují, jiná si s nimi hrají, avšak vzbudit zájem masožravců – jako ďáblů medvědovitých – musí chovatelé poněkud jiným obsahem
12.45 psi ušatí (Afrika zblízka)
13.00 velké želvy (Pavilon velkých želv) – pouze 28. a 29. října
13.15 sloni indičtí (Údolí slonů)
13.30 dikobrazi jihoafričtí (Afrika zblízka)
14.00 vombati obecní (Darwinův kráter)
14.00 štětkouni afričtí (Rezervace Dja) – pouze 26. a 29. října
14.00 vlci hřivnatí (Napříč kontinenty) – pouze 27. října
14.00 nosálové bělohubí (Napříč kontinenty) – pouze 28. října
14.00 leguáni kubánští (Pavilon šelem a plazů) – pouze 28. a 29. října
14.30 ďáblové medvědovití (Darwinův kráter) – pouze 26. a 28. října
15.00 psi pralesní (Napříč kontinenty) – pouze 26. října
15.00 hutie kubánské (Napříč kontinenty) – pouze 27. a 29. října

Oslavy státního svátku aneb Lvi ze státního znaku (28. října)

10.00, 12.00, 15.00 komentovaná setkání u lvů
12.00 křest psů pralesních primátorem hl. m. Prahy Bohuslavem Svobodou za účasti náměstkyně primátora po oblast životního prostředí Jany Komrskové
14.00 speciální krmení lvů indických při příležitosti oslav státního svátku

close Krmení lvů – zvířat v českém státním znaku – proběhne 28. října ve 14 hodin před zraky návštěvníků v docela nové podobě. Na snímku je samec lva indického Jamvan, kterého veřejnost může znát i z aktuální kampaně Zoo Praha Seznamte se info Zdroj: Tereza Šolcová, Zoo Praha zoom_in Krmení lvů – zvířat v českém státním znaku – proběhne 28. října ve 14 hodin před zraky návštěvníků v docela nové podobě. Na snímku je samec lva indického Jamvan, kterého veřejnost může znát i z aktuální kampaně Zoo Praha Seznamte se

10.00–16.00 doprovodný program: historie chovu lvů v Zoo Praha, herní stanoviště Poznáváme lvy indické, výtvarná dílna Zvířata ve znacích a erbech aj.