Jehličnany obývají naši planetu už od prvohor a od té doby se dokázaly vyrovnat s řadou změn a překážek. Dodnes jsou neodmyslitelnou součástí světové flóry. Jaká tajemství skrývá tato fascinující skupina dřevin? To prozradí letošní letní výstava v Botanické zahradě hl. m. Prahy, kterou zahájily známé osobnosti: tenistka Lucie Šafářová, herečky Aneta Krejčíková, Vlastina Svátková a Tereza Bebarová a herec Miroslav Etzler.

Výstava nabídne řadu zajímavostí i překvapivých skutečností a představí řadu známých i neobvyklých druhů. Doprovází ji oblíbená čtveřice Čtyřlístek, která tyto stromy přiblíží také těm nejmladším návštěvníkům. Pro ně je zároveň připraven soutěžní kvíz. Exotické i naše domácí druhy jehličnanů můžete přijít obdivovat od 1. července až do 31. srpna denně od 9.00 do 19.00 hodin v celém areálu botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana.

Otevírací doba:
Venkovní expozice a bistro Botanická na talíři
denně včetně svátků 9.00–19.00
Skleník Fata Morgana
út–ne 9.00–19.00
Vinotéka sv. Kláry
po–pá 13.00–21.00
so–ne, svátky 11.00–21.00

 
„Jehličnany jsou neobyčejnou skupinou dřevin rostoucí po celém světě, vyznačuje se obrovskou variabilitou, a přesto je často míjíme bez povšimnutí. Leckoho jistě překvapí, kolik neobvyklých vlastností má třeba i obyčejný smrk. Věřím, že výstava přinese nejen řadu zajímavostí, ale také inspiraci pro zahrádkáře a zábavu pro děti,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Čím jsem starší, tím jsem vyklidněnější a mám hlubší vztah k přírodě. Každé jaro vnímám intenzivněji, než předchozí. Souvisí to i s tím, že jsem matkou, od té doby se cítím víc, než propojena s velkou matkou, matkou přírodou. Proto jsem se velmi ráda stala kmotrou výstavy jehličnanů v Botanické zahrady hl. m. Prahy,“ řekla herečka Aneta Krejčíková.

Vůbec poprvé byla v trojské zahradě tenistka Lucie Šafářová. „Po světě jsem jich pár navštívila a konečně uvidím i tu naši v Praze. Můj oblíbený jehličnan je jedle Mariesova. Roste v Japonsku a má modré šišky,“ prozradila známá tenistka.

Osobní vztah má k botanické zahradě herečka Vlastina Svátková. „V botanické zahradě jsem se vdávala, venku u kaple sv. Kláry nás oddali, a pak jsme se fotili v prostorách Fata Morgany. Ty fotky jsou překrásné a i atmosféra byla neopakovatelná. V ten den vysvitlo v říjnu sluníčko. Miluju botanickou zahradu, chodíme tam s dětmi na motýle, lekníny a stromy,“ připomněla herečka výraz, který použil premiér Andrej Babiš a stal se tak terčem mnoha vtipů. 

Kouzla jehličnanů dětem přiblíží Čtyřlístek

V rámci výstavy mohou návštěvníci projít osmi tematickými zastaveními, kde se dozvědí základní informace o charakteristice, ekologii i rozšíření této skupiny dřevin. Nejmladší příchozí bude doprovázet známá čtveřice ze Čtyřlístku. Spolu s nimi děti například zjistí, proč mají jehličnany místo listů jehlice a k čemu jim slouží. U každého zastavení si pak zvídavý malý návštěvník najde odpověď na otázky ze soutěžního kvízu, díky kterému se seznámí s jedním z nejvzácnějších exponátů.

„Jehličnany mám osobně velmi rád, jelikož celá rodina s oblibou jezdíme na Kokořínsko. Tam jsou borovicové lesy, smrky a celkově krásná příroda, odkud čerpám inspiraci pro mé kresby. Komiks k výstavě se mi proto kreslil velmi dobře. Byl jsem překvapený, kolik zajímavostí jsem se díky tomu o jehličnanech dozvěděl,“ uvedl Jaroslav Němeček, autor komiksu Čtyřlístek.

Sbírka jehličnanů v trojské botanické zahradě čítá několik stovek druhů od domácích až po ty exotické z tropických oblastí. „K vidění bude několik desítek šišek, například nejtěžší šiška borovice Pinus coulterii, vážící více než jeden kilogram,“ uvádí Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma.