Vodohospodáři hlídají přehrady vltavské kaskády. To, aby za několik týdnů zachytili druhou a poslední vlnu tajícího sněhu z jihu a západu Čech. Pak už by zimní oblevy neměly Prahu bezprostředně ohrožovat.

Hlavní město totiž letos po osmi letech dokončí skoro všechny etapy protipovodňových zábran. Metropole by tak měla být připravená i na ničivý stav z roku 2002 – navíc s třiceticentimetrovou rezervou. Měla by zvládnout průtok 5300 metrů krychlových za sekundu, neměla by ji zaskočit mnohasetletá voda.

„Jedeme podle harmonogramu. Poslední etapy jsou rozestavěné, téměř všechny se dokončí ještě tento rok,“ řekl Deníku náměstek primátora Pavel Klega (ODS).

Nestihne se dostavět jediná etapa – Velká Chuchle. „Tato část projektu se pozdrží tak o jedenáct měsíců, protože byla několika občany, kteří nesouhlasili s úpravami potoka, připomínkována. Plán se přitom nijak nezměnil. S dokončením počítáme do příštího roku,“ zaznělo v prohlášení magistrátu.

Vedle Velké Chuchle zbývají už jen tři oblasti, ty se ale letos určitě stihnou dokončit: Zbraslav, Radotín a Troja. „Jih Prahy by měl být proti povodním plně ochráněn už v létě, Troja koncem roku.

Z letošního rozpočtu se na dostavbu vyčlení 561 milionů korun,“ prohlásil Klega. Protipovodňová opatření na ochranu hlavního města už fungují na Starém Městě, na Malé Straně, v Karlíně a Libni, v Holešovicích, Stromovce, Výtoni, Podolí, na Smíchově a v Modřanech.

Praha momentálně disponuje kolem 18 kilometrů hrazení, z toho pět jich je mobilních. I poslední oblasti budou chráněny kombinovaně. „Většinou půjde o pevné zábrany. Třeba na Zbraslavi, ale protože není možné izolovat celou městskou část od řeky a od spojení s vnějším světem, jsou tam i technické prvky, které se budou montovat při vyhlašování jednotlivých stupňů povodňových aktivit,“ vysvětlil Klega.

Právě okolí Zbraslavi je zatím nejrizikovější. Soutok Vltavy a Berounky postrádá vlnitější terén, voda se může vylít z břehů a pohltit kilometry plochy, jako tomu bylo v roce 2002. „U nás se staví jen zábrany u Vltavy, pásmo mezi Radotínem a Zbraslaví je klasifikováno jako průtočné,“ prohlásila starostka Zbraslavi Dagmar Kobylková. „Volné plochy se nechrání, nebude se chránit třeba ani prostor budoucí rekreační zóny u Radotína. Jinak obydlené zóny samozřejmě ano.“

Praha si dala za povinnost, že v případě rychle stoupající Vltavy a hrozby povodně musí připravit všechna protipovodňová opatření do 36 hodin. V tuto chvíli chrání město hliníkové přenosné zábrany, ty se táhnou od Modřan po Libeň a od Smíchova po Stromovku. Jde o kombinaci přírodních valů, zídek a dalších opatření, která jsou instalována například na kanalizační síti. Sklad mobilních zábran je v Praze-Dubči, kde také parkují dva vyprošťovací tanky.