Vše začalo přibližně v polovině srpna, kdy „kryptoanarchisté“ požádali odbor dopravy Prahy 7 o zábor části chodníku, který potřebovali při instalaci reklamního banneru. Plakát přes celý dům s hadem omotávající trojúhelník měl být pozvánkou na sedmý ročník hackerského kongresu 4. října, na němž se má protočit řada zahraničních osobností z oblasti kryptoměn.

„Vyměnili jsme si s Prahou 7 několik emailů. Dostali originál pozvánky. Explicitně nám napsali, že tento banner nepovolují,“ líčí jeden ze zakladatelů Paralelní Polis Pavol Lupták. 

Podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše ale k takto explicitnímu zákazu vůbec nedošlo. Vyhláška, díky které zmizí z širšího centra Prahy vizuální smog, včetně velkoplošných bannerů na fasádách budov, totiž ještě nevzešla v platnost. „Od roku 2018 máme v Praze 7 pravidla pro umisťování reklamy ve veřejném prostoru tak, aby nevznikaly problémy například i v dopravě. Nejsou ale závazná, jde jen o soubor doporučení,“ vysvětluje Vokuš. Podle něj si tak kryptoanarchisté mohli klidně instalovat původní plakát bez postihu.

„Odbor dopravy nic nezakázal, pouze upozornil, že se připravuje vyhláška, která v budoucnu podobné reklamy zakáže,“ říká Vokuš s tím, že řízení jejich žádosti ještě nebylo ukončeno a Praha 7 žádné konečné stanovisko nevydala. „Bereme to jako nedorozumění, než jako neshodu,“ popisuje Vokuš. Připravovaná vyhláška, jejíž součástí je i manuál pro veřejná prostranství, má podobným nedorozuměním podle něj úplně zabránit.

Paralelní Polis ale jednání úřadu považuje za zásah do své suverenity a způsobu projevu. „Vadí nám, že jde pouze o subjektivní posouzení nějakého úředníka,“ soudí Lupták. Podle něj představuje plánovaný kongres hackerů pro institut existenční záležitost. „Jsme jako instituce nezávislí, nedostáváme žádnou podporu od státu. Proto jsme reagovali takto aktivisticky,“ popisuje Lupták.

Je efektivní být vulgární?

Podle něj je použití vulgarismu ve veřejném prostoru v tomto případě efektivní a spolek tím sám sebe nijak neshazuje. „Je důležité rozlišovat mezi jadrností a vulgaritou. Čeština je květnatý jazyk a výraz Políbit prdel může mít několik významů,“ myslí si Lupták.

Paralelní Polis vznikla jako nezisková organizace v roce 2014 v Praze. Jak uvádí na svém webu, podle její filozofie je řízení společnosti formou státu dávno překonané. Nečerpá žádné prostředky z veřejných financí, živa je z příspěvků donátorů a pořádání nejrůznějších akcí. V domě v pražských Holešovicích IT experti pořádají nejrůznější diskuze a přednášky o kryptoměnách, technologiích a dalších aktuálních tématech. Nachází se zde také kavárna, kde se dá platit pouze krptoměnami, například známým bitcoinem.