Hygienická stanice hlavního města Prahy po uplynulém víkendu zaznamenala zvýšený počet hlášení zdravotních problémů spojených s koupáním na Lhotce. Od úterý je koupaliště s přírodním čištěním vody uzavřeno.

„Původce onemocnění šetříme, pravděpodobně jde o takzvanou cerkariovou dermatitidu, která se projevuje alergickou vyrážkou doprovázenou intenzivním svěděním, komplikace jsou vzácné. Léčba spočívá v užívání lokálních i celkových antihistaminik. Svědění trvá přibližně pět dní, poté ustupuje,“ zveřejnili pražští hygienici.

Koupaliště Lhotka je nyní pro jistotu uzavřeno do doby, než pražská hygienická stanice najde původ onemocnění. „Přerušení provozu - vážení návštěvníci, s politováním vám musíme oznámit, že od úterý 20. června do pátku 23. června bude areál z technických důvodů uzavřen. Děkujeme za pochopení,“ stojí na webu koupaliště.

Na sociálních sítích vedení koupaliště současně doplnilo vysvětlení, že výskytu cerkarií nelze zabránit a nesouvisí s čistotou vody na koupališti, která je z hlediska běžně sledovaných parametrů a průhlednosti hodnocena dlouhodobě na výbornou.

S letní sezonou a aktuálním velmi teplým počasím hygienici spustili dotazník, který má pomoci při odhalování podobných případů. „Pokud se u vás vyskytly zdravotní problémy a máte dojem, že byly způsobeny koupáním nebo jinou aktivitou (hry, vodní sporty) v přírodní nádrži, řece nebo i ve veřejném bazénu, prosíme vyplňte následující dotazník,“ uvádí na svém webu spolu s odkazem.

| Video: Youtube

Hygienici v květnu kontrolovali přírodní koupaliště na celém území metropole. Výsledky šetření uvedli v souhrnné zprávě 5. června. Žádná onemocnění tehdy známa nebyla. Kontrolou prošlo jak koupaliště Lhotka, tak koupaliště v Radotíně, betonová nádrž v Šárce, koupaliště Hostivař a Džbán, rybník Motol a koupaliště Šeberák.

Ze zmíněných kontrol vyšla skoro všechna koupaliště s hodnocením „voda vhodná ke koupání“ a „voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi“. Oba výsledky umožňují koupání lidí bez omezení.

Hygienici vodu prověřují pravidelně po celou sezonu. Odběry vody probíhají každé dva týdny, v případě betonové nádrže Divoká Šárka jedenkrát za měsíc.

Cerkariová dermatitida

- onemocnění způsobují parazitičtí živočichové, jejichž životní cyklus je vázán na vodní plže a dále na vodní ptáky, třeba divoké kachny

- příznaky: tvorba skvrn, puchýřů, zarudnutí kůže, bolest břicha, průjem

- doprovázeno intenzivním svěděním

- symptomatická léčba – použití proti alergenů, lokálních antihistaminik, steroidů…

- s léčbou kožní problémy odezní zpravidla do 5 dnů

Z hlediska cerkariové dermatitidy je nejdůležitější fází životního cyklu tzv. cerkariové stádium, které se uvolní z plže do vody a snaží se najít vodního ptáka, ve kterém by dokončilo svůj vývoj. Pokud narazí cerkarie na koupajícího se člověka, pronikají do jeho kůže. Při opakovaném setkání je pokus o průnik kůží člověka provázen silnou imunitní reakcí, což je vlastně cerkariová dermatitida. Cerkárie brzy po napadení kůže spontánně zmírají.

Zdroj: Krajská hygienická stanice