„Nyní máme k dispozici šest hlídek, které dohlížejí na bezpečnost ve více než čtyřiceti ranních a večerních spojích. Zároveň zvyšujeme ostrahu v některých obratových stanicích,“ uvedl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Hlídky podle něj pomáhají například při vysazování osob, které nemají jízdenku nebo jinak porušují přepravní podmínky. V příštích měsících bude hlídačů přibývat. Cílovým stavem je podle Ješety „pokrytí všech hlavních příměstských linek bezpečnostními hlídkami, a to ve večerních a ranních hodinách“.

Pražský železniční den – Regionální den železnice ve stanici Praha-Vršovice a v depu Vršovice
Regionální den železnice lákal do Vršovic nejenom na jízdy historickými vlaky

Opatření jsou součástí kampaně Společně za čisté vlaky, která je namířena především proti vandalismu na železnici. Dráhy postupují ve spolupráci se Středočeským krajem.

„Chceme, aby se cestující ve vlacích cítili jako v kulturním prostředí, a ne jako ve squatu. Proto se snažíme, aby vlaky byly nejen moderní, ale především po všech stránkách čisté. Společně s Českými drahami jsme připravili, myslím, solidní mix různých opatření, včetně častého a účinného čištění vlaků. Podle informací, které dostáváme přímo z terénu, se nastavená opatření neminula účinkem a já mohu konstatovat, že se situace zlepšila,“ doplnil radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.

Hlídka ve vlaku.Hlídka ve vlaku.Zdroj: České dráhy

Hlídky budou zároveň střežit vlaky ve všech obratových stanicích, a to nejpozději od ledna 2024.