Uhříněvští mohou na lepší životní prostředí zapomenout. Už řadu let je trápí zvýšená kamionová doprava, která vede centrem.

Dennodenně je Kutnohorská ulice kriticky ucpaná nákladními vozy. Vysvobozením pro místní měla být dostavba okruhu dálnice D1 do Běchovic. Ale nebude. Stát šetří a na klíčové dopravní stavby nejsou peníze.

„Situace je neúnosná. Nutně potřebujeme, aby byla dostavěna část okruhu směrem na Běchovice,“ domnívá se starosta Milan Coller (ODS). Argumentuje tím, že během předcházejících tří měsíců se na území obvodu staly dva smrtelné úrazy.

Proč si auta vybírají průjezd Uhříněvsí?

Po zprovoznění části okruhu vedoucí na Plzeň nechtějí za použití okruhu platit, a proto projíždějí okrajovými obcemi, jako je nejen Uhříněves, ale také Říčany, Dolní Měcholupy.

Ministerstvo dopravy ale dalo několika klíčovým dopravním stavbám stopku Důvod? Rozpočet na dopravu se krátí.

„Jednoznačně tento plán odmítáme, důsledky pro Prahu i Pražany by byly fatální. Ministerstvo dopravy zpožďuje obchvatové stavby,“ napsal v tiskovém prohlášení Karel Březina (ČSSD), primátorův náměstek pro dopravu.

Jaké stavby jsou ještě ohroženy?

Kromě okruhu do Běchovic se peníze nedostávají ani na železniční stavby. Nepostavil by se koridor z Hostivaře na hlavní nádraží,
z Bubenče do Holešovic a ani z hlavního nádraží na Smíchov.

Peníze ze státní kasy by pak chyběly i Technické správě komunikací, která se stará o údržbu dopravně vytížených staveb. „Ministerstvo teď nechce přispět ani na jejich údržbu, přitom tyto silnice nahrazují stavby pro tranzitní dopravu,“ dodal Březina.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) zaslal ve čtvrtek dopis primátoru Bohuslavu Svobodovi (ODS), že v případě přijetí návrhu ministerstva financí na zkrácení rozpočtu resortu dopravy na rok 2012 o dalších 15 miliard korun, nebude Státní fond dopravní infrastruktury schopen dostát svým závazkům vůči hlavnímu městu Praze.

Ministrův nesouhlas nepomůže

„Chápu, že jsou představitelé Prahy rozhořčeni. Výstavba okruhu z dálnice D1 do Běchovic je pouze v gesci ministerstva dopravy. Já s navrhovaným rozpočtem rovněž nesouhlasím, hlasoval jsem i proti němu. Doprava je jediný rezort, ve kterém se výrazně škrtá,“ řekl Deníku Dobeš.

Představitele hlavního města prý informoval dopisem proto, aby v souvislosti s navrhovanými škrty v rezortu dopravy přihlédla k sestavování městského rozpočtu na příští rok.