"Betlémské světlo je symbolem míru, ale také naděje a v našem případě svobody. Letos dorazilo z válkou sužované oblasti, přejme si, aby rok 2024 byl v tomto ohledu lepší," sdělil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

"Věřím, že tuto dobrovolnou iniciativu a možnost odnést si Betlémské světlo až domů ocení také občané Prahy, a nejen světlo jim přinese zasloužený klid a pohodu v tomto i příští roce," doplnil radní Antonín Klecanda (STAN).

Lidé si mohou přijít pro betlémské světlo do kostelů, skautských kluboven, komunitních center či knihoven, na vlaková nádraží, radnice a další veřejná místa v Česku. Všechny akce a místa lidé najdou na webu www.betlemskesvetlo.cz.

Betlémské světlo je plamínek odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě, je symbolem míru, lásky, naděje, přátelství a světla, jež překonává tmu.

Novodobá tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku, v roce 1986 přicestoval poprvé plamínek letadlem do rakouského Lince. Do Česka se Betlémské světlo dostalo po pádu komunistické totality, a to do Českých Budějovic a do Prahy. Od roku 1989 se předávání světla díky skautským organizacím rozšířilo do celého světa.