Tíha nákladu předraženého projektu Opencard padne na všechny daňové poplatníky. Skuteční strůjci projektu nejspíš nezaplatí ani korunu. Zastupitelé za opoziční Pirátskou stranu kritizují kvůli zdržování koalici.

Karta Opencard. Ilustrační foto.
Praha má právní stanovisko k možné žalobě na Béma kvůli opencard

Před dvěma měsíci dostal magistrát stanovisko advokátů k žalobě

Pražští radní totiž v listopadu schválili návrh na podání žaloby na Pavla Béma. Soud by měl od exprimátora a jeho spolupracovníků vymáhat škody způsobené předraženou zakázkou, respektive nevýhodnými smlouvami na provozování Opencard.

Zhruba před dvěma měsíci dostal magistrát od advokátů obsáhlé stanovisko k možné žalobě. Co v něm stojí, zatím nikdo neví. Nakolik je žaloba pravděpodobná a kdy by k ní mohlo dojít? Na tyto otázky Pražského deníku odpověděli radní vyhýbavě nebo vůbec. Podle Pirátů je přitom možné, že už je dnes případ promlčený.

Magistrát nemá analýzu k promlčecí lhůtě

„Není to jednoznačné vzhledem k tomu, na jaký úkon z období začátků Opencard by se žaloba vztahovala. A jde také o to, kdy městu vznikla majetková újma, respektive kdy ji pocítilo," uvedl předseda klubu Pirátů v pražském zastupitelstvu a právník Jakub Michálek s tím, že magistrát nemá právní analýzy k promlčecí lhůtě, nebo je přinejmenším po opakovaných výzvách Pirátů odmítl předložit.

To potvrzuje i právník Jaroslav Ortmann. „Orgány vinu neprokázaly. Bém nejspíš namítne u soudu, že je případ promlčen, a protistrana by musela prokázat důvody mimořádného zřetele, aby to vrátila do hry," vysvětlil Pražskému deníku Ortmann. Pokud se podle Michálka skutečně za čas ukáže, že Bémovu politickou odpovědnost za krajně problematický projekt už nelze právně postihnout, připraví Piráti žalobu na aktuální vedení města. A to kvůli jeho neschopnosti nebo neochotě vymáhat škody při správě cizího majetku.

Karta Opencard. Ilustrační foto.
Justice musí znovu zvážit vinu exmanažerů DPP kvůli opencard

Primátorka kritiku odmítá 

Mezi politiky vzbuzuje možnost žaloby obavy. Byl by to precedens. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která sama v listopadu přinesla zmíněný návrh, odmítá nařčení ze zdržování: „Je třeba mít jistotu, že jsme udělali vše pro to, aby skuteční viníci miliardového tunelu byli potrestáni. Taky ale musí existovat možnost, že taková žaloba bude mít naději na úspěch, a to teď prověřujeme."

Kritiku Pirátů za pasivitu odmítá i ná-městkyně primátorky Petra Kolínská: „Podpořila jsem všechny kroky vedoucí k soudnímu přezkumu odpovědnosti politiků za průšvihy okolo Opencard." Podle právníků by mohlo dojít ke komplikacím. „Proces by byl pro město poměrně rizikový. V případě neúspěchu by hradilo náklady řízení, minimálně 2,5 milionu," řekl Pavel Kiršner z advokátní kanceláře CIKR.

Adriana Krnáčová.
Krnáčová: největší úspěch koalice je nahrazení opencard lítačkou

Bývalá pražská zastupitelka podala trestní oznámení

Pavel Bém označil případnou žalobu proti své osobě za projev „chorých mozků". Bývalá pražská zastupitelka Jana Ryšlinková, která kvůli Opencard podala trestní oznámení pro podezření z „organizovaného zločinu", má jasno.

„Je mi líto, že místo strůjců aféry je, bohužel i díky iniciativě Pirátů, opakovaně souzen řadový úředník pan Chytil, který z toho tunelu neměl ani korunu a navíc to byl klíčový svědek. A je mi líto, že pan Bém chodí v klidu po městě, jako by se nic nestalo. Nejde až tak o jeho potrestání, jako o připsání odpovědnosti," řekla.

Pavel Bém.
Bém pokládá žalobu kvůli opencard za projev duševního onemocnění

Podle šéfa české pobočky organizace Transparency International Davida Ondráčky by ale bylo byť jen symbolické potrestání „otce projektu" službou spravedlnosti. Už proto, že se exprimátor k projektu hrdě hlásil, dokud nezačaly problémy.

Kauza OpencardNáklady na Opencard se během prvních pěti let projektu (2005-2010) pohybo-valy kolem miliardy korun, což byl několikanásobek původních odhadů.
V roce 2014 vynesl vrchní městský soud v kauze Opencard odsuzující verdikty nad dvojicí magistrátních úředníků, kteří měli způsobit městu škody ve výši několika desítek milionů kvůli zvýhodnění firmy Haguess ve výběrovém řízení.
Odsouzení náhrady neplatili kvůli formálním chybám řízení, dva z nich ale Praha zažalovala v občanskoprávním sporu znovu letos v březnu. P Podle Jakuba Michálka z Pirátů by obdobná žaloba proti Bémovi, včetně vyčíslení majetkové újmy, měla vycházet z rozsudku nad úředníky. „Podkla-dem by mohla být konkrétní faktura na desítky milionů pro Haguess z konce roku 2006. Právě tam je ale značné riziko, že už je to promlčené."
Kvůli prodlužování smluv pak loni dostali podmíněné tresty dva Bémovi následovníci ve funkci primátora a několik dalších úředníků a radních.

Další problémy kartyProjekt Opencard čelil kritice i z jiných důvodů. Karta, kterou Bém propagoval jako multifunkční, má velmi omezené využití kromě jízdného v MHD se dá použít pro vstup do Městské knihovny a někde také k zaplacení parkovného. P Od loňska se už nevydává a v roce 2020 skončí (její platnost) úplně. P V lidovém slangu se karta stala symbolem předražené zakázky jeden díl seriálu Kancelář Blaník tak pojmenovali tvůrci „Openkrad".