Silničáři zahájili letošní opravy mostu 15. května. Zahrnují práce v levé polovině jižního mostu ve směru ze Smíchova do Braníku a na rampě z ulice K Barrandovu. Práce potrvají do konce prázdnin.

"Druhá etapa opravy mostu jde do finále, jedná se o vlastně nejobtížnější část rekonstrukce tohoto mostu. Podaří se tuto stavbu, rekonstrukci dokončit podle plánu, tedy do konce prázdnin, tedy do 3. září," řekl Hřib. Poděkoval zároveň řidičům, kteří podle jeho slov jezdili ohleduplně a nevznikaly žádné vážné nehody, které by dopravu zkomplikovaly.

Podle Richtera a Řediny při letošních opravách nebyly žádné vážné komplikace, které by práce zpozdily a prodloužily. "Uplatnili jsme a zúročili všechny zkušenosti z první etapy. Věděli jsme, co nás čeká, znali jsme perfektně konstrukci, věděli jsme, kde co bude chybět, kde co bude přebývat nebo upadne," řekl Ředina.

Potíž se objevila na rampě z Barrandova při odbourání kotevních čel. "Zjistili jsme, že tam je mnohem více kotev, než bylo známo z dokumentace, a byl tam tedy zvýšený rozsah prací, kdy místo původních osmi kotev jich tam bylo kolem 30. Všechny tyto předpínací kabely se musely doinjekovat a kotevní čela zasanovat, zabetonovat," řekl Ředina.

V uplynulých týdnech silničáři na mostě a rampě již položili vyrovnávací vrstvu ze speciálního betonu a hydroizolaci, udělali betonové římsy, namontovali sloupky pro svodidla, namontovali zábradlí a nerezový odvodňovací systém. "V současné době pokládáme asfaltové vrstvy a zrovna dnes probíhá pokládka poslední asfaltové vrstvy, tzv. obrusu," řekl Ředina.

close Poslední kontrolní den rekonstrukce Barrandovského mostu - II. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Poslední kontrolní den rekonstrukce Barrandovského mostu - II.

V příštím týdnu se v noci z 30. na 31. srpna a z 31. srpna na 1. září uskuteční zatěžovací zkoušky a bude zcela uzavřena část ve směru ze Smíchova do Braníku a společně s tím nájezd z Barrandova a ze Strakonické a sjezd do Modřan. Ve směru do Braníka tak budou moci auta jezdit jen jedním pruhem vedeným v protisměru, kterým jezdí již nyní. Při zkoušce na most najede šest nákladních aut, kdy každé bude vážit 48 tun, a silničáři tím ověří předpokládané vlastnosti mostu.

Po skončení všech prací a zprovoznění mostu 3. září budou dělníci v následujících 14 dnech dělat drobné práce na předpolích Barrandovského mostu. "Tak, jak byly potřebné přípravné práce, tak budou potřeba také dokončovací," řekl Richter. Omezen bude provoz v jednom jízdním pruhu ve směru do Braníku.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a nyní se opravuje poprvé. Denně ho přejede na 140.000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Práce vyjdou za celé období na 594,5 milionu korun.

Barrandovský most - pokládka povrchu 22. srpna 2023.