Předchozí
1 z 5
Další

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS):

Je to samozřejmě komplikace, která má přesah do minulého vedení radnice. Situaci analyzujeme a společně s našimi právníky hledáme řešení, protože Praha linku metra D potřebuje. První náměstek Zdeněk Hřib, který má dopravu v gesci, má v tomto ohledu moji plnou důvěru.

Bohuslav Svoboda, ODSBohuslav Svoboda, ODSZdroj: archiv kandidáta

První náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti):

Rozhodnutí ÚOHS je stále nepravomocné a DPP se bude odvolávat. V tuto chvíli to tedy nemá žádný přímý dopad a řeší to právníci DPP. U jiných zakázek souvisejících s metrem D se ostatně také podařilo při odvolání vysvětlit všechny souvislosti a došlo k přehodnocení původního závěru ÚOHS.

Zdeněk Hřib.Zdeněk Hřib.Zdroj: MHMP

Předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop:

Tento tendr byl vyhlášen již v květnu 2022, nabídky byly podány v prosinci 2022 a do července 2023 město nebylo schopno vybrat vítěze. To je za mě naprosto neomluvitelné. Co tam 3/4 roku dělali? To, že nenaváže 1. etapa na druhou je dnes už jisté i bez ohledu na to jak dopadne rozhodnutí ÚOHS o zrušení celé soutěže.

I pokud rozhodne pro Prahu dobře a své stanovisko přehodnotí, dodnes není znám vítěz a jeho výběr a podpis smluv potrvá další měsíce. Pozastavení části stavby, ostraha, čerpání vody a další úkony související s konzervací stavby, které nastanou už letos na podzim budou stát obrovské náklady z kapes daňových poplatníků. Zvláště v dnešní době je to velká škoda. Mě bude zajímat kdo za to nese odpovědnost. Zda ještě minulý náměstek pro dopravu pan Scheinherr nebo už nový Zdeněk Hřib. Je zajímavé, že oba se k tendru na 2. etapu Metra dlouhodobě příliš nevyjadřují. Taky mě bude zajímat z čeho se ty zbytečné vícepráce budou platit. Doufám, že ne ze zdražení pražské MHD o kterém se v kuloárech začíná mluvit.

Ondřej Prokop, ANOOndřej Prokop, ANOZdroj: Deník/Jan Prokeš

Předseda hnutí Praha sobě Jan Čižinský:

Jedná se o jednu z největších zakázek v České republice a je zde velký konkurenční boj. Když jsme v minulém volebním období s Dopravním podnikem chystali stavbu prvního úseku metra D, i tehdy byla soutěž napadena dodavateli. V rozkladovém řízení ale dostal Dopravní podnik za pravdu, dodavatel byl řádně vybrán a stavba Déčka mohla začít. Věřím, že i tentokrát je vše dobře připraveno, aby stavba metra D mohla zdárně pokračovat tak, jak jsme ji rozjeli.

Jan Čižinský, Praha soběJan Čižinský, Praha soběZdroj: Deník/Jan Prokeš

Náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast 
územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN):

Aktuálně právníci DPP analyzují další postup. Podle mých informací se DPP proti nepravomocnému rozhodnutí ÚOHS plánuje odvolat. Jedná se o gesci dopravy, kterou má na starosti náš koaliční partner. Věřím Zdeňku Hřibovi, že udělá maximum pro to, aby tato nešťastná situace byla vyřešena. Jsme připraveni poskytnou naši maximální součinnost.

Petr Hlaváček, STANPetr Hlaváček, STANZdroj: Deník/Jan Prokeš