Princ měl přijet do Česka už loni v září, kvůli úmrtí své matky, královny Alžběty II. ale návštěvu odložil.

Bratr britského krále Karla III. zdědil titul vévody z Edinburghu po svém zesnulém otci princi Philipovi, který program DofE založil. V Česku jej plní každoročně kolem 7000 studentů.

Setkání s některými z nich na britské ambasádě je jedním z prvních bodů Edwardova programu v Praze. Při příjezdu britského prince kromě velvyslance Fielda přivítal i výkonný ředitel DofE v Česku Tomáš Vokáč.

Program DofE v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý jeho účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců.

Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění. Zlatou medaili obdrží z rukou prince Edwarda ve středu 42 Čechů, kteří úspěšně dokončili zlatý program DofE.

| Video: Youtube

Kromě akcí souvisejících s projekty pro mladé se Edward setká ve středu dopoledne na Pražském hradě s prezidentem Pavlem. Později navštíví britský princ Vestec, ve zhruba třítisícové obci zasadí strom v Aleji prince Philipa, jež vznikla loni k příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II.

Ve čtvrtek se Edward vydá do domu dětí a mládeže v Praze 4 a návštěvu v Česku zakončí položením věnce u Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V tomto pravoslavném chrámu se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 skrývali a po boji s nacistickou přesilou později zemřeli českoslovenští parašutisté vycvičení v Británii.

Povinnostem člena královské rodiny "na plný úvazek" se začal Edward věnovat v roce 2002. V Británii se vedle projektů pro mladé zaměřuje na podporu sportu; je patronem více než 70 charit a sportovních a uměleckých organizací, včetně Britské paralympijské asociace, skotské badmintonové asociace (Badminton Scotland) nebo anglického tanečního spolku Northern Ballet. Známý je i podporou armády, sám strávil několik let jako příslušník britské námořní pěchoty.

Princ Edward je také držitelem titulů hraběte z Forfaru a hraběte z Wessexu. Druhý titul získal po sňatku se Sophie Rhys-Jonesovou v roce 1999, s níž má dvě děti. V pořadí na královský trůn je Edward třináctý.