Protest, kterého se zúčastnilo přes sto aktivistů, podobně jako ten předešlý navazuje na nedávno zveřejněná videa, která zobrazují podmínky chovů kuřat u dodavatelů pro obchodní řetězce.

„Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů,“ komentuje video z velkochovů vedoucí kampaně Radim Trojan z Obránců zvířat.

K celé kampani se pro Deník vyjádřil i mluvčí Albertu Jiří Mareček. Podle něj se řetězec už od roku 2018 jako první na trhu vydal na cestu chovu kuřat, kterou OBRAZ požaduje. „Takových specializovaných farem máme už 10," řekl Mareček. Zároveň připomněl, že se obě strany scházejí u jednoho stolu a dochází k vzájemným jednáním.

Albert se tak vůči celé situaci vymezil. „Celé je nám to líto, snažíme se budovat veřejné povědomí o dodržování standardů animal welfare a posouvat český trh výš," doplnil Mareček.

Kampaň si dává za cíl, aby se řetězec zavázal ke skončení prodeje znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu.

Záběry z chovů:

Záběry z chovů kuřat. | Video: se souhlasem OBRAZ - Obránci zvířat

K standardům chovů se vyjádřila po jednání společnosti a Hnutí OBRAZ také předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. „Chovy kuřat jsou v České republice pod přísnou kontrolou Státní veterinární správy a splňují všechny požadavky evropské i české legislativy. Pokud má někdo podezření na porušování zákonů, může se obrátit na Státní veterinární správu nebo příslušnou krajskou veterinární správu. Zásadně ale odmítáme lživá a zavádějící obvinění, že by tuzemští dodavatelé dodávali kuřata v rozporu se všemi pravidly péče o životní pohodu zvířat,“.

Zveřejněná videa zvedla vlnu reakcí také na sociálních sítích. K záběrům se vyjádřili i celebrity, které je odsoudily a vyzvaly obchod, aby životy kuřat zlepšil pomalejším růstem, přístupem denního světla do hal a zvětšením místa. Řetězec takto učil již v Nizozemsku a Belgii, kde také podniká.

Aktivisty podpořil například herec Václav Neužil, herečka Tereza Brodská, zpěvačka Martina Jandová, modelka Hana Dědková nebo influencerka Nikol Leitgeb (dříve Štíbrová).

Setkání hnutí OBRAZ s Albertem se na začátku března zúčastnil i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. „Pokud má Obraz zájem na reálné změně ve prospěch zvířat, musí se stát součástí této změny. V minulosti jsme hnutí opakovaně vyzývali k práci na legislativní změně, vždy to ale odmítli. V tomto momentě proto musí vstoupit do hry právě ministerstvo zemědělství a jasně říct, zda jsou změny potřebné, anebo jsou chovy kuřat v Česku plně v souladu se všemi pravidly. Obchod odmítá být obětí marketingových kampaní aktivistů,” řekl Tomáš Prouza, prezident Svazu.