Aktivisté Obránců zvířat se ve středu 27. března sešli před Kongresovým centrem v Praze, aby upozornili na realitu chovů kuřat. Účastníci na místě rozdávali letáky návštěvníkům Retail Summitu 2024.

Šokující záběry

Záběry toho, v jakých podmínkách jsou kuřata chována zveřejnil spolek OBRAZ - Obránci zvířat na svých sociálních sítích. Obránci videem odstartovali kampaň "Albertova krutost".

„Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout,“ komentuje video z velkochovů vedoucí kampaně  Radim Trojan z Obránců zvířat.

Kampaň si dává za cíl, aby se řetězec zavázal ke skončení prodeje znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu.

Záběry z chovů kuřat:

Záběry z chovů kuřat. | Video: se souhlasem OBRAZ - Obránci zvířat

K záběrům se pro Seznamzprávy vyjádřili i majitelé chovů, kterým je redakce zaslala. Ti pravost potvrdili. „Ty záběry jsou skutečné, odpovídají české legislativě a nemám se za co stydět,“ sdělil serveru například Roman Jakoubek, ředitel Družstva vlastníků Batelov.

Pro server se vyjádřil i řetězec. „Drůbeží maso odebíráme výhradně od tuzemských chovatelů, kteří jsou pod kontrolou státních dozorových orgánů a garantují nám plnění všech legislativních požadavků,“ odpověděl na otázku, co znamená slogan „o naše kuřátka je dobře postaráno“, mluvčí Albertu Jiří Mareček.