Účastníci pochodu vyrazili v 17:30 po oznámené trase opět od stanice metra Vltavská přes Hlávkův most až k Národnímu muzeu, kde byl původně plánovaný happening, ten se ale nakonec podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana konat nebude.

Pochod se měl uskutečnil původně v září, avšak magistrát zakázal účastníkům jít po magistrále a trasu jim povolil jen po chodnících. Organizátoři se tak obrátili na soud, který jejich námitce vyhověl. Magistrát proti rozhodnutí podá kasační stížnost. Pochod pořadatelé ohlásili na svém účtu na sociální síti X (dříve Twitter).

"Pochod by se měl uskutečnit dle oznámení svolavatele v duchu ústně vyneseného rozsudku. Pochod tak půjde po oznámené trase jedním pruhem a bez zablokování provozu happeningem. Standardně jsme také zkoordinováni s policií. Shromáždění se tedy uskuteční obdobně jako ta před prázdninami," uvedl Hofman.

Ekologičtí aktivisté chtěli 12. září pochodovat po magistrále z Bubenské ulice k Národnímu muzeu, kde plánovali blokovat dopravu kreslením na vozovku. Magistrátní odbor živnostenský a občanskosprávní jim však přikázal uskutečnit průvod podél magistrály po chodnících a v místech, kde nejsou, jít po náhradní trase mimo vytíženou komunikaci. Rovněž uložil zdržet se plánovaného blokování dopravy před muzeem.

Aktivisté z hnutí Poslední generace, kteří tradičně pořádají protestní akci 30 pro Prahu, se vydají v úterý 3. října na již druhý pochod za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku | Video: Deník/Radek Cihla

Pořadatelé akce se kvůli úřednímu rozhodnutí obrátili na soud. Městský soud v Praze následně zrušil rozhodnutí úřadu, ale současně aktivistům zamítl možnost pořádat happening na vozovce před muzeem. Blokace dopravy je podle soudu nelegitimní a nelze ji vykonávat podle shromažďovacího práva. Proti rozhodnutí chce magistrát podat kasační stížnost. "Zatím ale stále ještě čekáme na rozsudek, na jehož vyhotovení má soud 30 dnů," uvedl dnes Hofman.

Pochod se koná za doprovodu policie, která na sociální síti X (dříve Twitter) upozornila na omezení dopravy spojené s pochodem. "Omezení bude v pravém jízdním pruhu na magistrále ve směru od Štvanice k Václavskému náměstí," napsala policie.

Úterním pochodem chtějí aktivisté upozornit na dlouhodobě neřešenou situaci na pražské magistrále. Požadují dokončení humanizace magistrály minimálně v rozsahu popsaném v Otevřeném dopise Zastupitelstvu HMP ze dne 23.4.2019 zaslaném osmi občanskými sdruženími. 

Konkrétně požadují instalaci světelných závor ve směru do centra, realizaci chybějících přechodů pro chodce a doplnění cyklopruhů v úseku mezi Vltavskou a Pankrácí. Zároveň chtějí upozornit na neudržitelně vysokou intenzitu provozu.

Aktivisté začali s pořádáním pochodů po dopravních tepnách v Praze 1. března a zatím jich byly téměř dvě desítky, většinou na magistrále.