Na druhou stranu, někde si kolegové i pochutnali. „Zahřát a uvolnit se tady můžete nejen červeným a bílým svařákem, ale také z višňového a borůvkového vína," hlásil Tomáš Bartoš z Anděla. Potěšující také bylo, že svařák vám zde nalijí do termokelímku, případně, proti rozumné padesátikorunové záloze, dokonce i do keramického hrnku. O tom se nám naopak mohlo jen zdát na náměstí Míru, kde stejně jako v minulých letech svařák trápí v průhledných plastových kelímcích, které nedrží teplotu ani tvar.

Nezklame svařené víno na Staroměstském ani Václavském náměstí.

„Tajným" trumfem je ale poněkud odlehlé Kubánské náměstí na Praze 10.

close Děvčatům Sandře Vodňarukové(vlevo) a Katrin Autratové svařák na náměstí Republiky chutnal. Co na něj ale řekne náš redaktor? zoom_in

Na svařené víno zde sice narazíte jen v časech místních trhů tedy v úterý, ve čtvrtek a v sobotu zato ale v přijatelném cenovém rozmezí od 25 do 35 korun.

Zdejší trhovci se od těch na náměstí Míru nebo Strossmayerově náměstí rádi pochlubí vínem, z kterého svůj nápoj svařili. Pomeranče, hřebíček a skořici považují za samozřejmost. A jejich svařené víno je podle Soni Kacerovské tak dobré, že žádné další ingredience případně dochucovadla nejsou potřeba. Po těch naopak vysloveně volá nudné víno na náměstí Míru. Bohužel, chemická citronka a cukr žádnou výhrou nejsou. Víno bude sladké, nebo kyselé, dobré nikoli.

Zatímco na náměstí Míru ale nápoj přes absenci jakéhokoli „sex-appealu" alespoň neurážel, na svařák z rychlovarné konvice na Strossmayerově náměstí jen tak nezapomeneme.

„Dlouho jsme přemýšleli, co nám pachuť v něm připomíná. Nakonec jsme se shodli, že jedním z přídavků je možná alpa," hlásila nekompromisně z centra Holešovic Kateřina Chvátalová.

Příliš jsme si nepochutnali ani na náměstí Republiky, vysloveně odstrašujícím příkladem zde byl svařák z bílého vína. Ale bílé proti červenému pokulhávalo celkově, nezaujalo nás nikde.

Výsledek našeho testu:

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

close Test svařeného vína zoom_in

Reportáže z jednotlivých míst:

> Staroměstské náměstí: takhle si představuju dobrý svařák

> Anděl: svařák nezklamal. Zahřál, chutnal a špatně z něj nebylo

> Václavské náměstí: neurazí, neohromí. Tak trochu nuda

> Náměstí Republiky: červený se možná hodí na zahřátí rukou, s bílým rovnou do kanálu

> Náměstí Míru: víno nudí a o pomerančích si nechá jen zdát. K ochucení dostanete citronku

> Kubánské náměstí: sem se vyplatí přijet!

> Strossmayerovo náměstí: svařák tu připomíná alpu. S vínem nemá nic společného