Praha 9 patřila dlouho k odpůrcům zavedení městských zón. Teď je zavádí i kvůli tomu, že část parkujících aut se do městské části přesunula poté, co zóny zavedla sousední Praha 8.

Od Balabenky po ulici Poštovskou

Zpoplatnění se bude týkat zhruba 3800 míst, přesná mapa parkovacích míst aktuálně vzniká. „Jde zhruba o oblast od Balabenky po ulici Poštovskou,“ řekl radní Prahy 9 Tomáš Holeček. Devátá městská část tak navazuje na projekt, který si nechala zpracovat v roce 2013, zatím jde o jeho první etapu.

close Kde nezaparkujete. info Zdroj: Deník zoom_in

Zóny tak vzniknou na místech, která často zabírají zdarma návštěvníci O2 areny, jinak je ve směru od Balabenky hranicí Freyova ulice, zpoplatní se také část Vysočan mezi náměstím OSN a Poštovskou ulicí.

Parkovací místa budou ve fialové zóně, ve které mohou parkovat místní i návštěvníci. Rezidenty čeká sazba jako v jiných částech Prahy, které zóny placeného stání mají zavedené, návštěvníci zaplatí první dvě hodiny 20 korun na hodinu, poté 30 korun na hodinu.

Praha 9 chtěla původně sazbu deset korun na hodinu, nakonec se s magistrátem dohodla na dvojnásobku.

Radnice chce start zón ještě letos

Přesný termín spuštění Praha 9 zatím neví, chce ale start do konce roku. Letos dojde v Praze k zásadnímu rozšíření zón i na Prahu 4, kde by měly zóny odstartovat 1. července.

Praha 9 zvažuje rozšíření zón i do dalších čtvrtí, čeká ale nejprve na dokončení parkovacího domu, který staví na Proseku a do kterého se vejde zhruba 600 aut.

I přes velké protesty při zavádění ukazují statistiky, že zavedení zón placeného stání přineslo pokles obsazenosti parkovišť a pro obyvatele je mnohem snazší zaparkovat.

Například v Praze 6 byla v roce 2011 průměrná obsazenost parkovišť přes 91 procent, loni klesla pod 70 procent.