Energetická krize zacloumala rozpočtem nejen u domácností, ale i u veřejných institucí. Praha 8 se proto rozhodla na situaci reagovat a na střechy všech svých základních škol a školek postupně instaluje fotovoltaické elektrárny, které sníží výdaje.

Díky fotovoltaikám budou školy energeticky soběstačnější v případě, že dojde k nejrůznějším výkyvům či výpadkům. Praha 8 se v tomto směru řadí k neprogresivnějším městským částem.

"V současné  době  máme rozpracováno, popřípadě  v určité  fázi realizace, 18 fotovoltaických elektráren, které  jsou umístěny na střechách základních a mateřských  škol zřízených městskou  částí  Praha 8. Osm jich je před dokončením,"  řekl Matěj  Fichtner,  místostarosta MČ  Praha 8.

Mezi školy, které se budou moci brzy fotovoltaickými elektrárnami pyšnit je například ZŠ a MŠ Na Slovance nebo ZŠ Burešova, na které měsíční zálohy dosahují téměř čtvrt milionu korun. Peníze ušetřené za energie může pak městská část investovat do dalších potřeb škol a školek.

Podle vyjádření Prahy 8 se cena stavby fotovoltaické elektrárny pohybuje mezi třemi až sedmi miliony korun a jsou částečně podporovány státem.

"Cílem tohoto projektu je, abychom poskytli městské  části určitou odolnost proti tomu, aby se dostala potenciálně  do situace, kdy by výdaje na elektrickou energii byly neudržitelné. Toto nám poskytuje určitou jistotu. Fotovoltaické elektrárny chceme postupně osadit na všechny budovy městské  části, kde to bude možné a vhodné." dodal  Matěj  Fichtner,  místostarosta MČ  Praha 8.