K hlasitým kritikům patří i zastupitelka za koaliční Stranu zelených Eliška Vejchodská. Výtky se týkají tzv. zakázek malého rozsahu a také půl miliardy korun, původně vyčleněné na dostavbu Centra Palmovka.

Rada metropole totiž v září odhlasovala šestisetmilionovou dotaci na dokončení rozlehlé budovy, kam se má přestěhovat kromě místní radnice také stanice pražské záchranné služby. Vedení městské části ale mělo už předtím na dostavbu, kterou zpomalil soudní spor, připravenou podobnou částku.

V reakci na poskytnutí dotace se radní rozhodli přesunout onu půl miliardu na běžné výdaje. Podle opoziční zastupitelky Vlaďky Vojtíškové z klubu Osmička sobě a nezávislí by ale řádný hospodář „ušetřenou“ sumu přesunul na spořicí účty nebo strategické investice, o kterých by mělo rozhodnout celé zastupitelstvo.

Zatupitelka: jde o "odklánění" peněz

„Za takové peníze už by mohli postavit klidně podzemní P+R parkoviště třeba přímo v Kobylisích a tak vyřešit problém se zácpami, o kterých se na osmičce v poslední době nejvíc mluví,“ připomněla Vlaďka Vojtíšková. Opoziční zastupitelka také označila takové nakládání s veřejnými penězi za „odklánění“.

Podle starosty osmé pražské části Romana Petruse (ČSSD) ale opozice ohýbá fakta. „Z ušetřené půlmiliardy zaplatíme řadu důležitých věcí, na které by se bez magistrátní dotace nedostalo. Například 40 milionů korun bude stát ruční zimní údržba po dobu čtyř let. Dostane se i na opravu zadního traktu Libeňského zámečku. Opozici pochopitelně štve náš úspěch že jsme dotaci dostali a díky tomu můžeme realizovat tyto projekty. Všechny jsou přitom k dohledání na našem webu,“ zdůraznil Petrus.

Jako manipulativní odmítá starosta Petrus i námitky proti tzv. zakázkám malého rozsahu. Na ně upozornila během zářijového zasedání zastupitelstva členka koaličních Zelených Eliška Vejchodská. Šéfka radničního finančního výboru kritizovala údajné předražení a netransparentnost těchto zakázek. „Některé byly předražené třikrát, některé pětkrát až desetkrát. A extrémní případy dokonce dvacetkrát. Když jsem se jimi začala intenzivněji zabývat, podklady k nim začaly chodit na Radu později, než by podle interních pravidel měly.“ 

Starosta: opozice míchá jablka s hruškami

Mezi příklady problematických kontraktů radnice zmínila Vejchodská např. novou mobilní aplikaci pro hlášení závad. Podle zastupitelky by se dala u konkurence pořídit zhruba za desetinu ceny a mezi oslovenými firmami byl prý jediný reálný dodavatel.

Podle Petruse ale zastupitelka ve svých propočtech „míchá jablka s hruškami“. Aplikace Dej Tip má být sofistikovanější a uživatelsky přívětivější, než zdánlivě podobné služby. Odhad Vejchodské o celkově „asi miliardové výši“ všech letošních malých zakázek pak považuje starosta za „vycucaný z prstu“.