Na počest této události Praha 7 v průběhu celého letošního roku pořádá řadu kulturních, společenských a vzpomínkových akcí. Vše vyvrcholí nyní v září, kdy sedmá městská část chystá rozsáhlé tematické výstavy a bohaté zábavné programy pro všechny, kteří mají chuť oslavit 130 let společně s námi.

„Kulaté narozeniny Prahy 7 považujeme za mimořádnou příležitost ohlédnout se za bohatou minulostí městské části a připomenout si její vývoj a proměny. Protože nám velmi záleží na tom, aby oslavy odpovídaly důležitosti výročí, zapojili jsme do příprav také širokou veřejnost. K naší radosti lidé výzvu přijali a díky tomu jsme získali unikátních sbírku vzpomínek na zašlé či již dávno zapomenuté časy naší krásné městské části," říká starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.

Slavnostní období vyvrcholí v sobotu 20. září symbolicky na jednom z nejhezčích míst celého hlavního města, v příjemném prostředí Letenských sadů. „Den oslav", který se zde bude konat od 13 do 22 hodin, nabídne bohatý mix kultury a zábavy pro celou rodinu.

Návštěvníci se mohou těšit na živou hudbu, přehlídku historického i současného vybavení bezpečnostních a záchranných složek, výstavu Slavné stavby Prahy 7, školní výstavu obrázků na téma Praha 7 v budoucnosti, cirkusové šapitó, taneční, pěvecká a divadelní vystoupení, prezentace partnerů oslav, upomínkové předměty s tematikou 130 let Prahy 7 a mnoho dalšího. Hlavními hosty programu budou zpěvák Adam Mišík a skupiny Jasná páka, Neřež a Pískomil se vrací.

Dar od brazilského umělce

Slavit se bude také na dalších místech. Ve středu 10. září bude na čerstvě zrekonstruovaném Ortenově náměstí slavnostně odhalena socha „Garden Butterfly", dar od brazilského umělce Romera Britta. Už na začátku tohoto měsíce byl v prostoru náměstí uložen odkaz pro budoucí generace, časová schránka s dokumenty a předměty, které souvisejí s historií i současností Prahy 7.

V sobotu 13. září se oslavy přesunou do Stromovky, kde se od 13 do 17 hodin uskuteční jubilejní pátý ročník akce „Jak se hlídá Praha 7". Záchranné a bezpečnostní složky zde zábavnou formou přiblíží svou každodenní činnost i speciální zásahy v krizových situacích.

Koncem září se pak přímo v ulicích a parcích Prahy 7 objeví výstavní moduly s unikátními historickými fotografiemi, které budou mapovat proměny známých míst v čase. Na této hlavní výstavě ke 130. výročí městské části budou využity snímky, které Praha 7 shromáždila od partnerů oslav a široké veřejnosti. Venkovní výstava „130 let Prahy 7" bude k vidění na Strossmayerově náměstí před kostelem sv. Antonína, v Letenských sadech u Letenského zámečku, na Ortenově náměstí a ve Stromovce u bývalé Šlechtovy restaurace až do konce října.

Další výstava proběhne v Galerii na úřadě (2. patro Úřadu MČ Praha 7). Její vernisáž se uskuteční ve středu 17. září. Půjde o výstavu fotografií Jiřího Sedláčka s názvem „Vzpomínky na staré Holešovice". Expozice připomene jedinečná zákoutí této části Prahy 7 tak, jak je dnes již neznáme. O své ohlédnutí za minulostí nebude ochuzena ani Letná. Ve čtvrtek 25. září se v Galerii Scarabeus (Jana Zajíce 17) uskuteční vernisáž výstavy „Letenský Montmartre", která zmapuje historii a umělecký život horní části Letné v okolí AVU.

O den dříve, ve středu 24. září, vyznamená v rámci oslav starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének příslušníky záchranných a bezpečnostních složek.

Čtěte také: Starosta uložil schránku pro příští generace