Nová radnice nakonec vznikla podle návrhu holešovického studia Atelier bod architekti blíže Libeňskému mostu. Kompletní rekonstrukce, při které zbyl z původní budovy jen skelet, stála 362 milionů korun bez DPH. Dům s fasádou z neomítnutých cihel a podlahovou plochou kolem pěti tisíc metrů čtverečních má sedm pater a přes každé dveře lze nahlédnout průhlednými kulatými skly do kanceláří zhruba dvou stovek úředníků, kteří se už kompletně přestěhovali z dosavadního sídla na nábřeží Kapitána Jaroše.

Kokain, ilustrační foto.
Nejvíce kokainu v odpadních vodách je v Holešovicích. Kdy Pražané berou extázi?

Dominantou budovy je vstupní dvorana s „uměleckými“ točitými schody, které vedou k nejnavštěvovanějším agendám úřadu, jako je výdej dokladů či podatelna. Sál pro zasedání zastupitelstva je v suterénu a menší zasedací místnost u střešní terasy s výhledem do širokého okolí. Tato místnost má být též dějištěm vítání občánků nebo menších svateb.

Dnešní vedení Prahy 7 zdůrazňuje, že k nové radnici dospělo tak, jak slíbilo už během referenda proti dřívějšímu projektu – s celkovými náklady do půl miliardy korun a skrze otevřenou mezinárodní architektonickou soutěž. Té se zúčastnilo sedm desítek studií z osmnácti zemí světa. Vítězem se nakonec stal místní tým z Holešovic.

Stavba trvala přes dva roky

„Jsem vděčný za důvěru, které se nám dostalo. Upřímně řečeno jsme v okamžiku vítězství v soutěži za sebou neměli žádnou tak velkou realizaci. Na jejím začátku jsme stáli před několika zásadními otázkami – jak maximálně zkapacitnit budovu pro potřeby úřadu, jak zprůhlednit a zkrášlit prostory a zároveň je ponechat v souladu s průmyslovým rázem Holešovic. Myslím, že jsme ve všem uspěli,“ uvedl architekt Vojtěch Sosna z vítězného ateliéru.

Místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka (Praha sobě) upozornil, že jde o první dokončenou realizaci veřejné stavby v Praze, která vzešla právě z otevřené mezinárodní soutěže. „Chtěli jsme dokázat, že i veřejná sféra je schopná rychlosti a efektivity. Samotná komplikovaná stavba trvala něco málo přes dva roky a cena 76 tisíc korun za metr čtvereční včetně vestavěného nábytku a vzduchotechniky je myslím také velmi solidní,“ poznamenal Zelenka, který měl projekt nové radnice na starosti.

Nová hasičská základna v Argentinské bude stát 357 milionů korun.
Provizorium trvalo skoro 80 let. Teď šla holešovická hasičárna k zemi

Podle Zelenky navíc městská část uspoří miliony korun ročně na nájmu, který doteď platila Generálnímu finančnímu ředitelství za prostory v paláci na nábřeží Kapitána Jaroše.

„Za první čtyři dny po přestěhování je už také citelně znát změna atmosféry, což si vysvětluji právě uspořádáním rekonstruované budovy. V té staré měli zaměstnanci problém se vůbec potkat…,“ dodal Zelenka s tím, že jeho garnitura dokáže výslednou podobu obhájit právě díky tomu, že zasedala spolu s odborníky v soutěžní komisi a projekt „šitý na míru potřebám městské části“ tak poznala podrobně.

Senátor pro Prahu 7 Václav Hampl pak během oficiálního otevření radnice označil tuto událost za „zhmotnění naděje proti pocitům marnosti“.

Kapacita infocentra se rozšířila

„Do finančního limitu referenda jsme se vešli s velkou rezervou a jsme na zhruba třetině nákladů původního šíleného projektu. Navíc mají lidé z Prahy 7 krásnou radnici. Díky mezinárodní architektonické soutěži jsme mohli vybírat z návrhů od studií z celého světa. To je v rámci Prahy velký úspěch a potvrzení, že architektonická soutěž na veřejnou budovu může skončit úspěšnou realizací a ne blamáží, jako tomu bohužel v minulosti často bylo,“ doplnil starosta Jan Čižinský.

Současně s otevřením nové radnice rozšířilo kapacity infocentrum Prahy 7 na Letné, kde je možné vyřídit nejběžnější úkony, jako jsou žádosti o parkovací oprávnění nebo úřední ověřování dokumentů.

Pražská čtvrť Holešovice zaujala americký deník Wall Street Journal.
Karlín je mrtev, ať žijí Holešovice! Jak zámořská média píší o Praze