Nová radnice nakonec vznikla podle návrhu holešovického studia Atelier bod architekti blíže Libeňskému mostu. Kompletní rekonstrukce, při které zbyl z původní budovy jen skelet, stála 362 milionů korun bez DPH. Dům s fasádou z neomítnutých cihel a podlahovou plochou kolem pěti tisíc metrů čtverečních má sedm pater a přes každé dveře lze nahlédnout průhlednými kulatými skly do kanceláří zhruba dvou stovek úředníků, kteří se už kompletně přestěhovali z dosavadního sídla na nábřeží Kapitána Jaroše.

Dominantou budovy je vstupní dvorana s „uměleckými“ točitými schody, které vedou k nejnavštěvovanějším agendám úřadu, jako je výdej dokladů či podatelna. Sál pro zasedání zastupitelstva je v suterénu a menší zasedací místnost u střešní terasy s výhledem do širokého okolí. Tato místnost má být též dějištěm vítání občánků nebo menších svateb.

Dnešní vedení Prahy 7 zdůrazňuje, že k nové radnici dospělo tak, jak slíbilo už během referenda proti dřívějšímu projektu – s celkovými náklady do půl miliardy korun a skrze otevřenou mezinárodní architektonickou soutěž. Té se zúčastnilo sedm desítek studií z osmnácti zemí světa. Vítězem se nakonec stal místní tým z Holešovic.

Stavba trvala přes dva roky

„Jsem vděčný za důvěru, které se nám dostalo. Upřímně řečeno jsme v okamžiku vítězství v soutěži za sebou neměli žádnou tak velkou realizaci. Na jejím začátku jsme stáli před několika zásadními otázkami – jak maximálně zkapacitnit budovu pro potřeby úřadu, jak zprůhlednit a zkrášlit prostory a zároveň je ponechat v souladu s průmyslovým rázem Holešovic. Myslím, že jsme ve všem uspěli,“ uvedl architekt Vojtěch Sosna z vítězného ateliéru.

Místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka (Praha sobě) upozornil, že jde o první dokončenou realizaci veřejné stavby v Praze, která vzešla právě z otevřené mezinárodní soutěže. „Chtěli jsme dokázat, že i veřejná sféra je schopná rychlosti a efektivity. Samotná komplikovaná stavba trvala něco málo přes dva roky a cena 76 tisíc korun za metr čtvereční včetně vestavěného nábytku a vzduchotechniky je myslím také velmi solidní,“ poznamenal Zelenka, který měl projekt nové radnice na starosti.

Podle Zelenky navíc městská část uspoří miliony korun ročně na nájmu, který doteď platila Generálnímu finančnímu ředitelství za prostory v paláci na nábřeží Kapitána Jaroše.

„Za první čtyři dny po přestěhování je už také citelně znát změna atmosféry, což si vysvětluji právě uspořádáním rekonstruované budovy. V té staré měli zaměstnanci problém se vůbec potkat…,“ dodal Zelenka s tím, že jeho garnitura dokáže výslednou podobu obhájit právě díky tomu, že zasedala spolu s odborníky v soutěžní komisi a projekt „šitý na míru potřebám městské části“ tak poznala podrobně.

Senátor pro Prahu 7 Václav Hampl pak během oficiálního otevření radnice označil tuto událost za „zhmotnění naděje proti pocitům marnosti“.

Kapacita infocentra se rozšířila

„Do finančního limitu referenda jsme se vešli s velkou rezervou a jsme na zhruba třetině nákladů původního šíleného projektu. Navíc mají lidé z Prahy 7 krásnou radnici. Díky mezinárodní architektonické soutěži jsme mohli vybírat z návrhů od studií z celého světa. To je v rámci Prahy velký úspěch a potvrzení, že architektonická soutěž na veřejnou budovu může skončit úspěšnou realizací a ne blamáží, jako tomu bohužel v minulosti často bylo,“ doplnil starosta Jan Čižinský.

Současně s otevřením nové radnice rozšířilo kapacity infocentrum Prahy 7 na Letné, kde je možné vyřídit nejběžnější úkony, jako jsou žádosti o parkovací oprávnění nebo úřední ověřování dokumentů.